18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawe miejsca i osobliwości Biebrzańskiego Parku Narodowego

Redakcja
Łosie na Grzędach
Łosie na Grzędach Piotr Tałałaj
Bogactwo osobliwości Biebrzańskiego Parku Narodowego jest tak niespotykane, że bez ułatwień i podpowiedzi łatwo się zgubić w tym nieprzystającym do cywilizacji świecie. Dobrą szkołę dostaniemy zarówno w parkowej siedzibie w Osowcu-Twierdzy, jak i w terenowych ośrodkach edukacyjnych – pod dachem i na ścieżkach przyrodniczych.

Osowiec-Twierdza - Centrum Edukacji i Zarządzania BPN

Od Osowca-Twierdzy warto rozpocząć wędrówkę po parkowych bagnach i torfowiskach. Mieszczące się przy siedzibie BPN Centrum Edukacji i Zarządzania im. Prof. Adama Pałczyńskiego zaprasza turystów na ścieżki edukacyjne, wystawy fotografii o tematyce przyrodniczej oraz ekspozycję ukazującą świat biebrzańskiej fauny. Na środku sali znajduje się gablota prezentująca toki batalionów. Zgrupowanie samców – każdy niepowtarzalnie ubarwiony - rywalizuje o jedną w tym towarzystwie samiczkę. Spotkamy tu także dużą klępę z dwoma łoszakami, jenota, tchórza, wydrę i bobra. Na konarach drzew dostrzec można dzięcioła zielonego i niepozornego lelka. Wszystkie eksponaty komponują się ze swoim naturalnym środowiskiem. Stoją na kępach turzyc i mchu, szczebioczą na pniach i pośród gałęzi, bobrom towarzyszą zgryzy. I żeby nie było wątpliwości – żadne zwierzę nie padło z ludzkiej ręki.

Co jeszcze w Centrum Edukacji i Zarządzania BPN:

akwaria pełne ryb i roślinności występującej w wodach Biebrzańskiego Parku Narodowego
rzeźbione ptaki bagienne (skala 1:1) - wystawa Bogdana Tuszyńskiego, artysty z Dziękoń koło Moniek
film o Biebrzańskim Parku Narodowym,
warsztaty i zajęcia edukacyjne: „Biebrzański Park Narodowy w pigułce”, „Torfowisko – wielka gąbka”, „Wody rzeki Biebrzy”,

Centrum Edukacji i Zarządzania BPN, Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz, tel. 85 738 06 20, 738 30 00, e-mail: [email protected]

Osowiec-Twierdza - Terenowy Ośrodek Edukacyjny

W parkowej siedzibie nabędziemy kartę wstępu (normalna - 5 złotych, ulgowa – 2,50) i można ruszać dalej. Kierując się z Osowca-Twierdzy do oddalonej ok. 2 km na północ wsi Osowiec docieramy do Terenowego Ośrodka Edukacyjnego. Przed nami dwie ścieżki edukacyjne – leśna oraz kładka prowadząca wzdłuż bagien, siedliska ptaków wodno-błotnych i bobrów (od 3 do 4 godzin zwiedzania). Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć tutaj łosia. Z ośrodkiem sąsiadują pozostałości XIX-wiecznej carskiej Twierdzy Osowiec.

Grzędy - Terenowy Ośrodek Edukacji

Grzędy położone są na północ od Osowca-Twierdzy, w basenie środkowym doliny Biebrzy. Dowiemy się tutaj, jak wygląda brzoza niska, wierzba lapońska, rosiczka okrągłolistna, pełnik europejski czy obuwik pospolity. W Obwodzie Ochronnym Grzędy znajduje się jeden z najstarszych i najbardziej znanych obszarów ochrony ścisłej - "Czerwone Bagno", jedyna po II wojnie światowej ostoja łosia w Polsce. Do rezerwatu nie wejdziemy, ale można popatrzeć nań z pomostu widokowego, znajdującego się przy ścieżce edukacyjnej „Torfowisko wysokie” (czarne znaki).

Wędrując szlakiem turystycznym nie sposób ominąć leśniczówkę Grzędy. W sąsiadującej z nią, odrestaurowanej stodole znajduje się małe muzeum etnograficzne. Dowiemy się tutaj, jakich przedmiotów i narzędzi gospodarskich używali dawniej okoliczni mieszkańcy. Możemy zobaczyć warsztat tkacki, żarna i kolekcję starych żelazek. Uzupełnieniem ekspozycji są militaria z czasów II wojny światowej.
Wzdłuż głównej drogi prowadzącej przez Grzędy (szlak czerwony) biegnie ogrodzenie Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. Zobaczyć możemy tutaj łosie, sarny i dziki. Atrakcją turystyczną jest także Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego.

Trzyrzeczki – Terenowy Ośrodek Terenowy

Uroczysko Trzyrzeczki położone jest w basenie północnym Biebrzańskiego Parku Narodowego. Podziwiać możemy tutaj m.in. wiekowe dęby i jesiony, brzeziny moczarowe, olsy oraz bory bagienne z rachitycznymi sosnami. Terenowy Ośrodek Edukacyjny tworzy ścieżka przyrodnicza "Las" oraz ośrodek edukacji ekologicznej mieszczący się w leśniczówce, zarządzany przez Związek Gmin Kumiałka-Biebrza. Przy leśniczówce znajdują się zagrody jeleni i dzików oraz wybiegi koni rasy sokólskiej. Przez Trzyrzeczki przebiega pieszy szlak turystyczny z Wizny do Lipska, oznaczony kolorem niebieskim.

Centrum Edukacji Ekologicznej "Trzyrzeczki", Kuderewszczyzna 19, 16- 200 Dąbrowa Białostocka, tel. 85 749 40 01

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto