Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak oszczędzać paliwo? Dziesięć trików, które podreperują twój budżet

Kamil Rogala
Nie jest tajemnicą, że największe spalanie generuje jazda w mieście, przede wszystkim w godzinach szczytu, gdy podróż polega w głównej mierze na powolnym poruszaniu się w korku, przyspieszaniu, hamowaniu i przemieszczaniu się od świateł do świateł. W takich warunkach trudno o oszczędności, ale wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby spalanie spadło o kilka lub nawet kilkanaście procent.

Największym problemem, który mocno powiększa zużycie paliwa, jest częste i gwałtowne hamowanie oraz wciskanie pedału gazu do oporu. Czasami jest to konieczne, ale skrajny pośpiech w mieście i próba „załapania się” na każde zielone światło, to najprostsza droga do szybkiego opróżnienia zbiornika paliwa lub… kolizji. Grunt to zachować spokój oraz cierpliwość.

Najlepszym rozwiązaniem jest przede wszystkim płynna, spokojna jazda z możliwie stałą prędkością oraz unikanie wysokich obrotów, jeśli nie jest to koniecznie. Przykładowo, widząc przed sobą zmieniające się światła, zamiast przyspieszać, by zdążyć przed czerwonym (ryzykując mandat lub kolizję), lepiej powoli wytracać prędkość hamując silnikiem. Należy również pamiętać, aby nie jeździć na zbyt niskich obrotach, bo to również szkodzi jednostce napędowej.
Nie jest tajemnicą, że największe spalanie generuje jazda w mieście, przede wszystkim w godzinach szczytu, gdy podróż polega w głównej mierze na powolnym poruszaniu się w korku, przyspieszaniu, hamowaniu i przemieszczaniu się od świateł do świateł. W takich warunkach trudno o oszczędności, ale wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby spalanie spadło o kilka lub nawet kilkanaście procent. Największym problemem, który mocno powiększa zużycie paliwa, jest częste i gwałtowne hamowanie oraz wciskanie pedału gazu do oporu. Czasami jest to konieczne, ale skrajny pośpiech w mieście i próba „załapania się” na każde zielone światło, to najprostsza droga do szybkiego opróżnienia zbiornika paliwa lub… kolizji. Grunt to zachować spokój oraz cierpliwość. Najlepszym rozwiązaniem jest przede wszystkim płynna, spokojna jazda z możliwie stałą prędkością oraz unikanie wysokich obrotów, jeśli nie jest to koniecznie. Przykładowo, widząc przed sobą zmieniające się światła, zamiast przyspieszać, by zdążyć przed czerwonym (ryzykując mandat lub kolizję), lepiej powoli wytracać prędkość hamując silnikiem. Należy również pamiętać, aby nie jeździć na zbyt niskich obrotach, bo to również szkodzi jednostce napędowej. fot. Andrzej Banaś
Eksploatacja auta nie jest tania. Przeglądy, ubezpieczenie, serwis, naprawa usterek, wymiana opon, no i paliwo. O ile na niektórych rzeczach nie da się oszczędzać (albo nie powinno), tak w przypadku paliwa, to nieumiejętna jazda najczęściej generuje największe koszty. O czym pamiętać i jak jeździć, aby zminimalizować spalanie? Otwórz galerię, żeby dowiedzieć się więcej.

Wielu kierowców uważa, że oszczędna jazda samochodem zawsze musi wiązać się z podróżą powolną, ślamazarną i uprzykrzającą życie innym użytkownikom dróg. Nie jest to do końca prawda, gdyż prawidłowa ekojazda polega na jeździe spokojnej, ale w miarę dynamicznej i z wykorzystaniem mocy oraz momentu obrotowego auta. Wiele zależy również nie tylko od samej jazdy, ale od stanu oraz przygotowania pojazdu.

TU OGLĄDASZ: Co składa się na cenę paliwa?\

x-news/TVN

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto