Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlaki konne

Robert Orzechowski
obiezyswiat.org autor: piotr
Szlak konny Puszczy Augustowskiej prowadzi od leśniczówki Grzędy przez Orzechówkę, Tajenko, Śluzę Sosnowo; dalej biegnie przez nadleśnictwa: Białobrzegi, Augustów, Płaska, Szczebra, Suwałki do Wigierskiego Parku Narodowego. Stanowi ciąg dróg i ścieżek o łącznej długości 246 km, przeznaczonych do jazdy konnej wierzchem.

Tam gdzie pozwalają na to warunki terenowe dopuszcza się również ruch pojazdów zaprzęgowych. Szczegółowo sposób korzystania ze szlaku określa jego regulamin. Główną przesłanką powstania szlaku było stworzenie warunku prawnego do poruszania się koni wierzchowych po terenach Lasów Państwowych Biebrzańskiego oraz Wigierskiego Parku Narodowego, a w dalszej kolejności wybór tras stwarzających bezpieczne warunki dla ludzi i koni. Równocześnie zadbano o to, aby tereny objęte szlakiem były atrakcyjne krajobrazowo, przyrodniczo a w wielu przypadkach również upamiętnione historycznie. Kilka leśniczówek oraz gospodarstw agroturystycznych przyjęło na siebie rolę stanic.

Biebrzański Park Narodowy udostępnił 13 km tras biegnących przez łozowiska, łąki uprawne i dzikie, różnorodne siedliskowo rasy. Oferuje też dwie stanice w leśniczówkach: Grzędy, Łosiowy Kąt. Pierwszy 5 km odcinek rozpoczynający się przy leśniczówce Grzędy może być okresowo nieprzejezdny z powodu podtopienia.

Nadleśnictwo Białobrzegi wytyczyło 88 km tras w zróżnicowanych leśnych i łąkowych krajobrazach urozmaiconych Kanałem Augustowskim, rzekami Nettą i Sajownicą oraz jeziorem Sajno, gdzie 400- tu metrowa przeprawa wodna pozostawia niezapomniane wrażenia na każdym wędrowcu. Większość odcinka białobrzeskiego stanowią dukty leśne na niczym nieulepszonych piaszczystych podłożach pozwalających na cwał. Niektórych przeszkód naturalnych nie usuwa się, aby zwiększyć atrakcyjność tras.

Na teren Nadleśnictwa Augustów można wjechać w osadzie leśnej Balinka gdzie stanicami są dwie leśniczówki. W połowie 23 km odcinka biegnącego min. przez Rezerwat Stara Ruda oraz wzdłuż jez. Studzieniczne i Kanału Augustowskiego znajduje się serce Puszczy - Sanktuarium Maryjne na wyspie we wsi Studzieniczna. Na granicy z Nadleśnictwem Płaska znajduje się kolejna stanica w leśniczówce, we wsi Czarny Bród.

Nadleśnictwo Płaska zaoferowało niemal 60 km tras ze wszystkimi najważniejszymi atrakcjami terenu: ciągiem jezior na trasie Kanału Augustowskiego z licznymi śluzami, w tym dwukomorową - Paniewo, malowniczą Perkuć i zrujnowaną, stanowiącą granicę państwa Kurzyniec, rzeki Czarną Hańczę i Szlamicę, liczne bindugi i miejsca widokowe. Zbiorniki wodne są tłem szlaku na każdym jego odcinku. Wiele z nich pozwala na pojenie i pławienie koni, a zjazdy po skarpach, bindug zapierają dech w piersiach. Stanica w leśniczówce pod wsią Gruszki w miejscu zapętlenia szlaku daje doskonałe warunki do wypoczynku zagończykom i wierzchowcom.

Mostem na Kanale Augustowskim we wsi Sucha Rzeczka szlak wchodzi do Nadleśnictwa Szczebra. Tu szczególnie można odczuć puszczańską głuszę, gdzie pośród imponujących starodrzewów przez cały dzień jazdy możemy nie spotkać człowieka. Krajobraz urozmaicają jeziora Serwy, Tobołowi, Blizno i Busznica oraz rzeka Blizna. O historycznych zaszłościach przypomina min. Uroczysko Powstańce. Stanicą całoroczną jest gospodarstwo agroturystyczne przy osadzie Podnowinka, a poza okresem zimowym baza ZHP nad Serwami koło Suchej Rzeczki.

Nadleśnictwo Suwałki doprowadza szlak do granic Parku Wigierskiego biegnący po ozie historycznym Augustowskim Gościńcem przez Uroczysko Zielona Karczma. Szeroki dukt pozwala na długie bezpieczne galopy.

Wigierski Park Narodowy prócz niezapomnianych krajobrazów oferuje dwie stanice przy leśniczówkach Gawarcu i Lipniaku. W najbliższym czasie zarząd Parku planuje przedłużenie szlaku i utworzenie kolejnych stanic tak, aby akwen Wigierski można było objechać dookoła. Pętla taka będzie miała ok. 70 km długości.

Stadnina Koni w ŻARNOWIE
Żarnowo I nr 36
16-300 Augustów
tel.: 087 644 79 97
tel. kom.: 0606 136 741

http://www.stadninakoniwzarnowie.nocuj.com.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto