Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlaki piesze

Robert Orzechowski
obiezyswiat.org autor: piotr
Pieszy szlak do Raczek oznaczony jest kolorem niebieskim. Szlak można przebyć też rowerem. Długość jego to 24 km. Trasa rozpoczyna się w Augustowie przy Hotelu Hetman, i biegnie początkowo drogą nr 19 w kierunku Suwałk.Droga wiedzie poprzez tereny Puszczy Augustowskiej, nad brzegami jeziora Rospuda i rzeki o tej samej nazwie. Na szlaku napotkamy Uroczysko – Święte Miejsce. Nad rzeczką Jałówka stoi drewniana kapliczka ogrodzona drewnianym płotkiem. Przed furtką stoi monumentalny świątek. Z tyłu znajduje się skupisko drewnianych i kamiennych krzyży. Rokrocznie miejscowi mieszkańcy, 24 czerwca, zbierają się w tym wyjątkowym miejscu na odpust. Miejscem godnym wyróżnienia, na tym trakcie, jest drewniany most na rzeczce Rospuda. Rozciąga się z niego piękny widok.

Pieszy szlak do Bargłowa Kościelnego.
Długość trasy to 16 km i można ją pokonać rowerem. Trakt prowadzi wzdłuż południowego odcinka Kanału Augustowskiego. Oznaczony jest kolorem żółtym. Trasa rozpoczyna się w Augustowie przy budynku Starej Poczty. Wzdłuż Kanału szlak wychodzi z miasta i dociera do wsi Białobrzegi. Dalej odbija na północ w lasy otaczające północny brzeg Kanału Augustowskiego. Następnie poprzez zabudowane tereny, między innymi wieś Netta, wiedzie do Bargłowa Kościelnego, gdzie kończy się przy kościele.

Pieszy szlak do Huty.
Długość szlaku to 22 km i można go także przejechać rowerem. Trasa zaczyna się w Augustowie przy Starej Poczcie i biegnie ulicami Prądzyńskiego i Wybickiego, skąd wzdłuż Kanału Augustowskiego do wsi Białobrzegi. Można tam zobaczyć dwie śluzy oraz drewniany młyn z 1926 roku. Dalej szlak kieruje się na południowy zachód przez podmokłe lasy. Bardzo ciekawym miejscem na trasie jest wieś Gabowe Grądy, którą zamieszkują staroobrzędowcy – wyznawcy dawnego obrzędu prawosławnego. W miejscowości można zwiedzić charakterystyczną zabudowę, cmentarz, oraz pomnik poświęcony tutejszym mieszkańcom – ofiarom faszyzmu. Dalej szlak mija jezioro Kolno, który jest rezerwatem ptaków. Można spotkać tu wiele rzadkich gatunków np. łabędzia niemego. Celem trasy jest wieś Huta – dawny ośrodek przemysłowy hrabiego Karola Brzostowskiego. Znajdowała się tu między innymi huta szkła, żelaza i fabryka maszyn rolniczych. Dziś po dawnej świetności tego miejsca nie ma już śladu oprócz wyłożonej szlaką hutniczą drogi.

Szlak pieszy do Mikaszówki.
Jest to trasa dosyć długa - 39 km. Szlak jest przejezdny i można go pokonać rowerem, oznaczony jest kolorem zielonym. Początek znajduje się przy hotelu Hetman i opuszcza miasto za osiedlem Lipowiec. Dalej wiedzie do dawnej XVII- wiecznej wsi Wojciech, dziś dzielnicy Augustowa. Jest to miejsce urocze, malowniczo wkomponowane pomiędzy jezioro Białe i Staw Wojciechowski. Następnym punktem na szlaku, gdzie warto się zatrzymać jest Studzieniczna. Znajduje się tu Sanktuarium Maryjne, które w 1999 roku odwiedził Papież. Na dalszym odcinku szlaku, który wiedzie wzdłuż jeziora Studzienicznego znajduje się jednokomorowa śluza Swoboda. Na południe od niej można odwiedzić rezerwat leśny Stara Ruda, gdzie są bory torfowe i wiele rzadkich gatunków roślin. Następnym ciekawym elementem tej trasy jest dwukomorowa śluza Paniewo, jedyna tego typu na odcinku Kanału Augustowskiego. Tuż nieopodal znajduje się kolejny rezerwat Perkuć, który obejmuje bór sosnowo- świerkowy i szczególne jezioro Krąglak, które jest mocno zarośnięte. Kolejnym godnym uwagi miejscem na szlaku jest wieś Mikaszówka, gdzie można zobaczyć stare drewniane budownictwo, dawną gajówkę oraz drewniany kościółek z 1905 roku.

Szlak pieszy do Danowskich.
Trasa okrąża jezioro Długie i dalej prowadzi przez zachodnią część Puszczy Augustowskiej. Oznaczona jest kolorem żółtym i można ją pokonać rowerem. Szlak rozpoczyna się przy hotelu Hetman. Dalej trasa wiedzie w kierunku Suwałk i w Klonowicy skręca w prawo. Ciekawym elementem tego traktu jest marszrut nad urozmaiconym brzegiem jeziora Długiego, które w całości jest objęte ochroną, tworząc rezerwat Kalejty. Za wsią Strękowizna znajduje się zabytkowy drogowskaz z 1935 roku. Następnym godnym zatrzymania się miejscem jest uroczysko Powstańce gdzie znajduje się pomnik ku czci Powstańców Styczniowych z 1863 roku. W tym miejscu stacjonowały wojska Konstantego Wawra Ramotowskiego. Była tu także kuźnia polowa, co także upamiętnia pomnik. U kresu szlaku znajduje się letniskowa miejscowość Danowskie, malowniczo wkomponowana pomiędzy jezioro Blizno i Blizenko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto