Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz picia. Po 22.00 piwa już się nie napijesz, a w dzień tylko w pubie. Tylko podpis prezydenta!

red.
Po 22.00 piwa już się nie napijesz, a w dzień tylko w pubie
Po 22.00 piwa już się nie napijesz, a w dzień tylko w pubie pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Kolejny powrót do PRL-u; wówczas sprzedaż i picie alkoholu możliwe było tylko po 13.00, teraz zaś tylko w godzinach 6.00-22.00. PiS walczy z alkoholizmem. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw mających doprecyzować i uregulować przepisy tak, by umożliwić gminom działania ograniczające dostępność alkoholu. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta.

Nowe przepisy mają wejść w życie w marcu. Obowiązywałyby już od 1 stycznia, ale Biuro Legislacyjne Sejmu w swoich uwagach wskazało, że termin wejścia w życie ustawy powinien zostać przesunięty. Podkreślono, że zbyt krótkie vacatio legis będzie skutkowało brakiem czasu dla obywateli na zapoznanie się z przepisami i dostosowaniem się do nich.

TU ZOBACZ: Po 22.00 piwa już się nie napijesz, a w dzień tylko w pubie.

Zgodnie z nowymi regulacjami każdy samorząd gminny będzie mógł wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych - od 22.00 do 6.00. Obostrzenia mają dotyczyć nie tylko sklepów. Również stacje benzynowe będą traktowane tak jak każdy punkt sprzedaży alkoholu, więc jeżeli samorząd zdecyduje się na wprowadzenie ograniczeń w godzinach nocnych, to one również będą nim objęte.

Nowe przepisy pozwolą również samorządom ograniczyć liczbę sklepów sprzedających alkohol i lokali go serwujących na terenie poszczególnych dzielnic lub osiedli. W nowej ustawie do alkoholu zaliczono też piwo.

Co się dokładnie zmieni?

- Gminy mają prawo wprowadzić u siebie całkowity zakaz sprzedaży jakichkolwiek trunków, w tym także piwa, między godziną 22:00 a 6:00 rano.

- Gminy będą decydowały o maksymalnej liczbie zezwoleń na sprzedaż alkoholu na swoim terenie.

- Wprowadzony zostaje całkowity zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych (obecnie taki zakaz obowiązuje w konkretnych miejscach, m.in. na ulicach, w parkach czy placach). Samorządy powinny wskazać takie miejsca.

TU ZOBACZ: Zakaz handlu w niedziele. W te dni nie zrobisz zakupów w 2018 roku. Są wyjątki! [LISTA, DATY]

Czy proponowana prohibicja coś zmieni? Zdaniem Andrzeja Gabińskiego, psychologa z Ośrodka Terapii Uzależnień „Droga do domu” - nie! - Ktoś, kto będzie chciał się napić, kupi alkohol do godz. 22, a jeśli nie zdąży tego zrobić, kupi go choćby na stacji benzynowej albo u sąsiadki, tyle że drożej i niekoniecznie legalnie. Proszę zobaczyć, jak wygląda sytuacja z dopalaczami. Są zakazane. Punkty, które je sprzedawały, zostały zamknięte, a spożycie wcale nie spada. Moim zdaniem z problemem picia trzeba walczyć, ale nie tędy droga. Proponowałbym profilaktykę, edukację, a nie zakazy - podkreśla.

Rocznie statystyczny Polak spożywa ponad 10,5 litra czystego alkoholu. To w przeliczeniu daje aż 53 butelki wódki (prawie jedna na tydzień) lub 475 butelek piwa! Niepokojące są też prognozy, jakie dla Polski nakreśliła Światowa Organizacja Zdrowia - będziemy pić coraz więcej. Gorzej, że nastolatkowie (15-19 lat) piją średnio więcej niż dorośli Polacy. Statystycznie 13,2 l czystego alkoholu rocznie, czyli 66 butelek wódki.

TU OGLĄDASZ: Waszym zdaniem. Sprzedaż alkoholu na stacji benzynowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakaz picia. Po 22.00 piwa już się nie napijesz, a w dzień tylko w pubie. Tylko podpis prezydenta! - Podlaskie Nasze Miasto

Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto