Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po której stronie jest wyrostek robaczkowy? Jak rozpoznać zapalenie wyrostka?

abcZdrowie.pl
by H o l l y. / CC BY 2.0 (flickr)
Czy wiesz, jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? Sprawdź, jakie są jego objawy i na czym polega leczenie.

Zapalenie wyrostka robaczkowego może pojawić się w każdym wieku, chociaż przeważnie dotyczy osób pomiędzy 5. a 35. rokiem życia. W przypadku pojawienia się objawów konieczna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. Bagatelizowanie problemu może spowodować perforację wyrostka robaczkowego oraz zapalenie otrzewnej, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.

Co oznacza zapalenie wyrostka robaczkowego?
Wyrostek robaczkowy oznacza kilkucentymetrowe, wąskie uwypuklenie w początkowym odcinku jelita grubego, które nazywane jest również kątnicą. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zazwyczaj pojawia się nagle, niekiedy wcześniej chory może odczuwać różne objawy sygnalizujące chorobę, jak np. regularne bóle brzucha oraz obniżone samopoczucie. Często jednak dolegliwości te mogą dotyczyć też innych schorzeń. W przypadku długotrwałego bólu brzucha o bardzo dużym nasileniu, który utrzymuje się powyżej trzech godzin, konieczny jest natychmiastowy kontakt ze specjalistą.

Zapalenie następuje w momencie, gdy dochodzi do zatkania otworu wyrostka robaczkowego do jelita ślepego w wyniku nagromadzenia się w wyrostku dużej ilości śluzu lub kału. Znajdujące się w nim bakterie powodują stan zapalny. Czasami w wyniku pęknięcia wyrostka mogą one rozprzestrzenić się na zewnątrz. Według specjalistów pojawieniu się zapalenia wyrostka robaczkowego sprzyjają przebyte infekcje wirusowe oraz bakteryjne przewodu pokarmowego oraz dieta uboga w błonnik.

Jakie objawy powinny nas niepokoić?
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego są czasami trudne do rozpoznania, w związku z czym często bywa mylony m.in. ze schorzeniami w obrębie prawego jajnika lub też jajowodu albo napadem bólowym charakterystycznym dla kolki nerkowej. Głównym objawem jest przede wszystkim ból brzucha. W początkowym etapie ma on charakter rozproszony i jest trudny do zlokalizowania, jednak wraz z rozwojem zapalenia umiejscawia się głównie w obszarze rozciągającym się od przedniego kolca kości biodrowej z prawej strony ciała aż po pępek.

Ból może nasilać się w trakcie różnych czynności, np. przy wdychaniu powietrza, poruszaniu lub dotykaniu brzucha. Mogą mu towarzyszyć dodatkowe objawy w postaci obniżonego samopoczucia, jadłowstrętu, nudności, wymiotów, zaparć lub biegunki. Czasami chory skarży się dodatkowo na częste oddawanie moczu. Może pojawić się także podwyższona temperatura. Wszystkie te symptomy wskazują na konieczność kontaktu ze specjalistą, który po badaniu fizykalnym może zalecić bardziej szczegółową diagnostykę w postaci badania USG lub tomografii komputerowej.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

W przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego konieczne jest leczenie operacyjne wykonywane w znieczuleniu. Istnieją dwie możliwe formy operacji: klasyczna lub laparoskopowa. Wyboru jednej z tych metod dokonuje lekarz. Sposób klasyczny polega na otworzeniu powłoki jamy brzusznej. Z kolei operacja laparoskopowa oznacza wprowadzenie do jamy brzusznej małych światłowodowych rurek z kamerą. To pozwala na dokładną kontrolę wszystkich narządów. Następnie usuwa się wyrostek za pomocą specjalnych instrumentów, które także wprowadza się do jamy brzusznej dzięki małym nacięciom. Zaletą tej metody jest mniejszy ból pooperacyjny i szybszy powrót do zdrowia. Pacjent może opuścić szpital nawet po dwóch dniach.

Przed operacją chory nie może stosować żadnych środków przeciwbólowych ani przeczyszczających. Nie powinien również przyjmować posiłków oraz płynów. Przez pierwsze dni po zabiegu najlepiej spożywać tylko płynne pokarmy i stopniowo powracać do normalnego odżywiania.

Tekst: Weronika Misiuk

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto