MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Alimenty 2017. Nowe prawo. Nie płacisz 3 miesiące? Zobacz, co Cię czeka! [VIDEO]

red., IKA, tvn
pixabay.com
2 lata więzienia lub dozór elektroniczny - zgodnie z nowymi regulacjami kodeksu karnego to konsekwencje, które mogą spotkać niepłacących alimenty. 3 miesiące niepłacenia skończą się prokuratorskimi zarzutami. Osoby, które do czasu zakończenia procesu uregulują dług, nie muszą obawiać się kar.

Zmiany spowodowane są wynikami badań które wykazały, że około miliona dzieci nie dostaje obecnie należnych im pieniędzy, a ściągalność od alimenciarzy jest na poziomie 19-stu procent.

Zmiany weszły w życie 31 maja.
- To są pieniądze dziecka i dla dziecka, na jego rozwój, edukację. Nie jest dobrym rozwiązaniem, kiedy człowiek, który nie płaci, jest osadzany w więzieniu i jeszcze państwo na niego płaci - tłumaczy Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Milion polskich dzieci nie dostaje alimentów. Od 31 maja rodzic, który zalega z płatnościami choćby za trzy miesiące, może trafić za kraty aż na 2 lata. To ma zdyscyplinować tych, którzy zaniedbują pociechy i kombinują, jak unikać łożenia na ich utrzymanie.

Alimenciarze z woj. podlaskiego są winni swoim dzieciom blisko 283 mln zł. Niechlubny 34-letni rekordzista -aż 430 tys. zł.! W sumie z alimentami zalega w Podlaskiem 8.314 osób. I liczba ta wciąż rośnie. Z majowych danych BIG InfoMonitor, które prowadzi rejestr dłużników, wynika, że jeszcze trzy miesiące wcześniej dług podlaskich alimenciarzy wynosił 276 mln zł, a niesolidnych rodziców było o 100 mniej niż obecnie.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie zakłada, że nowe regulacje spowodują zaludnienie więzień dłużnikami alimentacyjnymi. Spodziewa się, że w pierwszym roku obowiązywania przepisu liczba skazanych na karę więzienia zwiększy się o 10 proc., w kolejnych latach o 15-20 proc.

Natomiast system dozoru elektronicznego w praktyce oznacza założenie elektronicznej bransoletki na nogę lub rękę. Pozwala monitorować miejsca pobytu skazanego w określonych dniach tygodnia i godzinach. Taka kara pozbawienia wolności pozwoli skazanemu na podjęcie zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, co w rezultacie umożliwi mu wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego.

x-news/TVN24

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto