Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Białystok złożył aplikację do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Robert Orzechowski
W poniedziałek, 30 sierpnia br. białostocka delegacja przedstawicieli Biura ds. Strategicznych Projektów Kulturalnych Urzędu Miejskiego, studentów Akademii Teatralnej oraz... białostockich lalek, złożyła w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek aplikacyjny Białegostoku w ramach konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Hasło przewodnie wniosku - "Sztuka Współistnienia" - ma na celu zaakcentowanie tego, co w Białymstoku najcenniejsze, jedyne w swoim rodzaju: wielość kultur, narodów, religii. Różnorodność uczy współistnienia, współistnienie natomiast, szczególnie w odniesieniu do świata sztuki, pozwala na budowanie inspirującego dialogu, który tylko w świecie kultury oraz sztuki może być prowadzony ponad wszelkimi granicami. Stąd też zawarte w naszym wniosku przekonanie, że Europejska Stolica Kultury - Białystok 2016 będzie miejscem bez granic, miejscem, którego gospodarzami na ten czas staną się artyści. Dobrym duchem opiekuńczym „kultury bez granic” w białostockim wniosku są Romowie - stanowiący jedną z grup zamieszkujących region podlaski oraz wpisujący się w potrzebę przełamywania podziałów, w potrzebę budowania relacji ponad nimi, na kształt migrującej po całej Europie cyganerii artystycznej. Kolejny motyw białostockiej aplikacji to sztuka współistnienia z naturą, która ma za zadanie nie tylko podkreślenie wyjątkowych walorów przyrodniczych Podlasia (m.in. Puszcza Białowieska) i związanego z tym potencjału, ale ma także narzucić określony sposób obchodów w 2016 roku, gdzie w oparciu o naturalną zmienność pór roku, głównymi etapami będą preludium, apogeum i post scriptum – na wzór kulturalnej, rodzącej się do życia wiosny, bogatego, owocnego lata oraz refleksyjnej, będącej czasem podsumowań jesieni.

Rok 2016 ma być zwieńczeniem części zadań związanych z inwestowaniem w kulturę, których wstępny etap możemy obserwować już dziś. Mowa między innymi o zajmowaniu przez twórców przestrzeni poprzemysłowych miasta - Galeria Arsenał w Starej Elektrowni, czy artyści niezależni na Węglowej. To także otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru, zapowiedziane właśnie na rok 2016.

W białostockim wniosku nie zabrakło również odniesień do wątku miasta barokowego, czy też Białegostoku jako kolebki esperanto.

Źródło: bialystok.pl

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto