MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa pod Uśnikiem na dużym ekranie. Premiera "Niezłomnego" w reżyserii łomżyniaka w Kinie Millenium już w niedzielę

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
"Niezłomny" to krótkometrażowy filmu fabularny w reżyserii łomżyniaka Artura Szczubełka, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami związanymi z zapomnianą już bitwą pod Uśnikiem z 18.02.1946 roku, gdzie żołnierze rozbili trzykrotnie większy, 60 - osobowy oddział Urzędu Bezpieczeństwa. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć go na dużym ekranie w niedzielę, 18 października, w Kinie Millenium w Łomży.

Protagonistą historii jest członek oddziału partyzantów o pseudonimie "Młody". Adaptując się do przytłaczającej rzeczywistości, musi zmierzyć się z porzuceniem marzeń o spokojnym życiu i cierpieniem które niesie za sobą wojna.

Do zdjęć zaangażowanych zostało ponad 50 statystów i aktorów. W produkcji wzięli udział także członkowie Stowarzyszenia im. 71. Pułku Piechoty z Zambrowa. Zdjęcie do filmu kręcono m.in. na terenie gminy Jedwabne, ale też w Czerwonym Borze, Szumowie oraz Stryjakach.

Reżyser projektu Artur Szczubełek to nagradzany na Festiwalach Filmowych w Polsce, między innymi za dokument krótkometrażowy "Sybiracy". Za pracę włożoną w powstanie projektu otrzymał Odznakę Honorową Związku Sybiraków.

Czytaj też: Znaleziska poszukiwaczy skarbów nad Narwią [zdjęcia]

Powstanie specjalna wersja filmu "Niezłomny - Uśnik 1946" jako uzupełniający materiał edukacyjny do szkół, w porozumieniu z Urzędem Miejskim Łomża.

Jednym z bohaterów historii jest Henryk Jastrzębski urodził się 17 listopada 1917 roku w Chomentowie w rodzinie zamożnych rolników wywodzących się z drobnej szlachty. Służył wraz bratem Janem w konspiracji, zaczynając od ZWZ – AK. W 1943 roku przeszedł do Narodowych Sił Zbiornych. Po zakończeniu wojny dowodził oddziałem Pogotowia Akcji Specjalnej. Przeprowadził wiele akcji, które zakończyły się sukcesem: rozbroił 15 żołnierzy Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego na stacji kolejowej w Żyźniewie w styczniu 1946 oraz rozbił 60 – osobowy oddział Urzędu Bezpieczeństwa w Bitwie Pod Uśnikiem 18 lutego tego samego roku.

- Żołnierze Wyklęci zmienili losy Polski. Wspólnie możemy opowiedzieć historię części z Nich. Nasz wkład pomoże zapamiętać przyszłym pokoleniom, na czym polegała ich walka - apelował Artur Szczubełek , zakładając zbiórkę na zrzutka.pl na dokończenie filmu.

Karolina Kuczyńska w programie Top Model TVN. Łomżynianka do...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto