Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Był nauczycielem w miejscowej szkole, zginął w Katyniu. Został patronem placówki Straży Granicznej w Szudziałowie (zdjęcia)

red
podlaski.strazgraniczna.pl
W Szudziałowie odbył się uroczysty apel z okazji nadania imienia porucznika Tadeusza Borzuchowskiego miejscowej Placówce Straży Granicznej. Uroczystość była połączona z 16 rocznicą powołania tej placówki

W uroczystości udział wzięli: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Grzegorz Biziuk, przedstawiciele podlaskich służb mundurowych, samorządowcy, duchowieństwo, uczniowie oraz licznie zgromadzeni goście.

Najważniejszymi jednak gośćmi była rodzina porucznika Tadeusza Borzuchowskiego, jego synowa pani Halina Borzuchowska i wnuczka Barbara Borzuchowska – Andersen. Wręczając podziękowania przekazały funkcjonariuszom z Placówki SG w Szudziałowie ikonę Matki Boskiej Katyńskiej.

Po przemówieniach dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej. W trakcie uroczystości wiceminister wraz z przedstawicielem białostockiego IPN przekazali rodzinie Borzuchowskich pośmiertnie przyznane odznaczenie państwowe Krzyż Wolności i Solidarności pani Agnieszce Borzuchowskiej i panu Januszowi Borzuchowskiemu – dzieciom patrona Placówki SG w Szudziałowie.

Krzyż Wolności i Solidarności nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Na zakończenie Komendant Placówki SG w Szudziałowie zaprosił wszystkich do obejrzenia zdjęć, dokumentów i listów z Katynia napisanych przez por. Borzuchowskiego wyeksponowanych w "Kąciku Pamięci".

Porucznik Tadeusz Borzuchowski w latach 20. i 30. minionego wieku był nauczycielem w miejscowej szkole, a także znanym społecznikiem. Po powołaniu do wojska w sierpniu 1939 roku trafił do jednostki w Grodnie. Po tym jak dostał się do sowieckiej niewoli zginął w kwietniu w Katyniu. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 roku oraz mianowany przez Ministra Obrony Narodowej na stopień porucznika Wojska Polskiego (akt mianowania odczytany w dniu 10.11.2007 r. nr 4561 na Liście osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje mianowanych pośmiertnie na kolejne stopnie). W kościele w Szudziałowie w 2009 r. została wmurowana tablica poświęcona pamięci por. Tadeusza Borzuchowskiego i jego żony Marii Borzuchowskiej, a 9 kwietnia 2010 r. przy Szkole Podstawowej w Szudziałowie posadzono poświęcony mu Dąb Katyński. Kultywując pamięć o lokalnym bohaterze na wniosek Komendanta Placówki Straży Granicznej w Szudziałowie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał placówce imię porucznika Tadeusza Borzuchowskiego (Akt nadania imienia z dnia 22 sierpnia 2019 r.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto