Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festyn białoruski "I tam żywuć ludzi" w Chrabostówce. To już 15. edycja

OPRAC.:
Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Festyny "I tam żywuć ludzi" odbywają się już od 15 lat
Festyny "I tam żywuć ludzi" odbywają się już od 15 lat Agnieszka Tichoniuk/ MiOKB
Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce rozpoczęło 15. edycję białoruskich festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI". Tym razem zabawa odbyła się w Chrabostówce w gm. Narew. Ideą festynów jest to, aby z promocją kultury białoruskiej docierać do małych wiosek i osad wschodniej Białostocczyzny. Była to już 87. taka ludowa zabawa w całej historii cyklu.

Festyn otworzył dyrektor Muzeum - Tomasz Tichoniuk wraz z wójtem gminy Narew - Andrzejem Pleskowiczem.

Zabawę rozpoczęły dzieci z Zespołu wokalno-tanecznego Takt z Narwi, następnie zagrał Wandrounik prezentując nieco rockowe aranżacje ludowych pieśni białoruskich oraz zespół Metro z Hajnówki i Rodny Kut z Narwi. Zabawę zakończył koncert grupy Seven z Bielska Podlaskiego.

Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe i przydatne nagrody ... np. hamak, miskę, grabie, miotłę czy polewaczkę do ogrodu - mówi Agnieszka Tichoniuk z MiOKB. - Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym. Na płocie zaś zawisła, tradycyjnie już, wystawa archiwalnych zdjęć z pierwszych i kolejnych edycji festynów „I tam żywuć ludzi”. Niektórzy obecni na festynie mieszkańcy okolicznych wsi mogli odnaleźć siebie na zdjęciach sprzed 15 lat.

Festyny organizowane w przez Muzeum bardzo często są jedyną imprezą plenerową w tych miejscowościach, dlatego zabawy te są tak ważne. Dzięki nim mieszkańcy mogą wspólnie uczestniczyć w święcie swej miejscowości i jak dawniej - bawić się z sąsiadami, rodziną oraz przybyłymi gośćmi.

Chrabostówka to wieś założona pomiędzy 1789 a 1800 rokiem, jednak przeprowadzone tu w 1991 roku badania archeologiczne i odkryte wówczas w zachodniej części wsi ślady dowodzą, iż osadnictwo rozpoczęło się tu już w X-XV w. Według pierwszego powszechnego Spisu Ludności przeprowadzonego w 1921 roku Chrabostówkę zamieszkiwało 160 osób (86 kobiet i 74 mężczyzn) w 35-u domach. Wszyscy mieszkańcy wsi zadeklarowali wówczas białoruską przynależność narodową oraz wyznanie prawosławne. Dziś wg ostatniego spisu wieś zamieszkuje już tylko 55 osób.

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej zaprasza na kolejne w tym roku festyny z cyklu „I tam żywuć ludzi”.
Harmonogram przedstawia się następująco:

  • 30 VII 2023 (niedziela) – Rakowicze (gm. Czyże)
  • 6 VIII 2023 (niedziela) – Rajsk (gm. Bielsk Podlaski)
  • 13 VIII 2023 (niedziela) – Michnówka (gm. Narewka)
  • 3 IX 2023 (niedziela) – Policzna (gm. Kleszczele)

Festyn dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto