Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda białostocki Teatr Dramatyczny "od kuchni"? Zobacz VIDEO

red.
Rok 2017 był niezwykle wyjątkowym i intensywnym czasem dla białostockiego Teatru Dramatycznego. Od stycznia do końca grudnia instytucja przygotowała sześć premier i zagrała 343 spektakle, które obejrzało 65 771 widzów.

Jak wygląda praca w Teatrze Dramatycznym? O pracy aktora opowiedziała nam Monika Zaborska:

Rok 2017 w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku
Miniony rok był pierwszym, w którym funkcję dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku pełnił Piotr Półtorak. Zgodnie z zapowiedziami, udało mu się zainteresować propozycjami repertuarowymi znacznie większą liczbę widzów, niż w latach poprzednich. W 2015 roku Teatr zagrał 274 spektakle, które zobaczyło 30 319 osób , a w 2016 roku 266 przedstawienia, które przyciągnęły 36 041 widzów.

- W 2017 roku nasze spektakle obejrzało prawie 66 tysięcy osób. W porównaniu z poprzednimi latami to absolutny rekord. Cieszę się, że udało nam się zdecydowanie powiększyć grono odbiorców Teatru Dramatycznego. To dowód na to, że przygotowane propozycje repertuarowe okazały się trafne – mówi Piotr Półtorak.

W lutym powstała "Balladyna" na podstawie tragedii Juliusza Słowackiego. Spektakl wyreżyserowała Katarzyna Deszcz. Przedstawienie cieszy się ogromnym zainteresowaniem nauczycieli oraz uczniów. W maju sztuka została zaprezentowana w ramach akcji „Bilet do teatru za 500 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego w Polsce.

- Przedstawienie zostało docenione także przez zagranicznych selekcjonerów, którzy zaprosili „Balladynę” do udziału w 8. Olimpiadzie Teatralnej 2018, organizowanej przez National School of Drama w New Delhi. Spektakl zostanie tam zaprezentowany w kwietniu – dodał dyrektor Teatru Dramatycznego.

W maju odbyła się premiera przedstawienia dla najmłodszych: „Królewny Śnieżki” na podstawie baśni braci Grimm. Spektakl - z bajkową scenografią i kostiumami Joanny Jaśko-Sroki - wyreżyserował Adam Biernacki. Nowy sezon instytucja zainaugurowała premierą „farsy fars”, czyli „Mayday’em” Ray’a Cooney’a.

- Przedstawienie w reżyserii Witolda Mazurkiewicza było odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby teatralnych widzów. Spektakl bije rekordy popularności, a bilety na tę sztukę sprzedają się w ekspresowym tempie – powiedział Piotr Półtorak.

W październiku teatr przygotował wyjątkowy spektakl, poświęcony pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ta wzruszająca opowieść w reżyserii Jana Nowary spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem widzów. Przedstawienie z gościnnym udziałem Jakuba Lasoty będzie prezentowane także w innych miastach. Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

- Już w styczniu „Popiełuszko” zostanie zaprezentowany w Rzeszowie. 11 i 12 stycznia zagramy cztery spektakle w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. W kwietniu odwiedzimy Zabrze. Przedstawienie zostanie pokazane w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.
W październiku chcielibyśmy zaprezentować „Popiełuszkę” w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prowadzimy także rozmowy w spawie prezentacji spektaklu w Szczecinie, Zielonej Górze, Wieliczce oraz Gdańsku – dodał Piotr Półtorak.

„Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” to kolejny spektakl, który udało się wystawić w 2017 roku. Reżyser - Grzegorz Chrapkiewicz - wziął na warsztat tekst jednego z najznakomitszych czeskich twórców - Petra Zelenki. Na koniec roku odbyła się polska prapremiera sztuki „Autostrada” Michaela McKeevera. Przedstawienie wyreżyserował Andrzej Mastalerz.

Rok 2017 można uznać także za rok jubileuszy. W lutym instytucja obchodziła jubileusz 25-lecia powstania spektaklu „Zapiski oficera Armii Czerwonej”, który powstał na podstawie książki Sergiusza Piaseckiego. To przedstawienie jest prawdziwym fenomen białostockiej sceny. Nie ma spektaklu, który mógłby się równać z opowieścią o Miszy Zubowie, przez tyle lat kreowanym przez Krzysztofa Ławniczaka. W czerwcu aktorzy i realizatorzy obchodzili także jubileusz 10-lecia powstania spektaklu „Szalone nożyczki”. To kolejna sztuka, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów. Na początku grudnia spektakl „Seks nocy letniej”- na podstawie komedii Woody’ego Allena - został zagrany po raz 150.

Jako instytucja artystyczna teatr wspiera także młodych i zdolnych twórców. W ramach „Sceny PracOFFnia” w 2017 roku swoje spektakle prezentowali aktorzy Teatru PAPAHEMA. Oprócz przedstawień znanych już publiczności, takich jak „Moral insanity. Tragedia ludzi głupich”, czy „Macbett”, w listopadzie odbyła się premiera najnowszej sztuki: „Skłodowska. Radium Girl” w reżyserii Agaty Biziuk.

W 2017 roku Teatr Dramatyczny nie skupiał się jednak tylko na produkcji nowych przedstawień. W pierwszej połowie roku została zainaugurowana nowa odsłona projektu „Teatr i Rozmowa”, w ramach którego odbyły się spotkania z Olgierdem Łukaszewiczem, prof. Krzysztofem Rutkowskim, prof. Piotrem Nowakiem oraz z prof. Andrzejem Strumiłłą (w ramach Roku Profesora Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim).

Od ponad 10 lat teatr dba o edukację teatralną organizując cotygodniowe zajęcia teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2017 roku zainteresowanie warsztatami ponownie było tak duże, iż okazało się, że chętnych jest więcej, niż miejsc. Z roku na rok rośnie liczba chętnych na zajęcia dla osób dorosłych. Wszystkie dzieci wraz z rodzicami teatr zapraszał także na „Bajkowe Poranki”, czyli cykl niedzielnych spotkań literacko-teatralnych w Pijalni Czekolady E. Wedel 1851 w Białymstoku.

Teatr Dramatyczny, jako pierwsza instytucja w województwie podlaskim, odpowiedział na apel Rady Uczelnianej Samorządu Doktorantów Uniwersytetu w Białymstoku i wprowadził zniżki na bilety dla tej grupy studentów.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto