Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie imiona najczęściej wybierali rodzice w 2019 roku? Na gorlickiej top-liście nie ma zaskoczeń. Stawiamy na tradycję i znajome brzmienia

Halina Gajda
Halina Gajda
Gorliczanie, którzy wybierają imiona dla swoich dzieci, stawiają na tradycję i zdecydowani znajome brzmienia. Jeśli nawet dzieci rodzą się za granicą i przynajmniej na razie tam mieszkają, to wybór imienia opiera się na zasadzie uniwersalności – tak, by niezależnie od państwa, brzmiało ono tak samo.

Jeśli chodzi o top-listę to zmiany są niewielkie. Kilka lat temu mieliśmy wysp Antonin i Antosiów, dzisiaj ta popularność nieco spadła. Na 836 urodzeń odnotowanych w 2019 roku w gorlickim USC, mamy czternastu Antosiów i sześć Antonin. Nie mieliśmy natomiast przypadków, by urząd omówił rodzicom rejestracji imienia, choć w kraju głośnym echem odbiły się przypadki z USC w Katowicach, do którego świeżo upieczeni rodzice przyszli z propozycjami, co by nie powiedzieć, dosyć oryginalnymi, bo Jointem, Koką, Pipą, Nutellą, Rambo, Nirvaną czy Batmanem.

Jakie więc imiona są na gorlickim topie? Pośród chłopców prym wiedzie Jakub – w minionym roku na to imię zdecydowało się osiemnaścioro rodziców, na drugim miejscu są Franciszek i Szymon – to decyzja szesnaściorga. Zdecydowanie rzadziej trafimy na Karola, Tomasza i Huberta. W cały zestawieniu mamy ich tylko po sześciu.

Jeśli chodzi o dziewczynki, to gorliczanie upodobali sobie Julię. Takie imię dla nowo narodzonej pociechy wybrało 22 rodziców. Na kolejnych miejscach znalazły się Zuzanna (19), Emilia (17), Milena (16) oraz Aleksandra, oraz Maja (12).

Obowiązujące przepisy dają kierownikom urzędów stanu cywilnego prawo, a w niektórych wypadkach nakładają na nich obowiązek oceny nadawanych dzieciom imion.
- Urzędnik powinien zwracać rodzicom uwagę na to, że dziecko będzie ponosić konsekwencje ich decyzji. Obce, nieprzyswojone imię będzie w różny sposób wymawiane i zapisywane. Rodzice muszą pamiętać, że forma oficjalna imienia jest używana nie tylko przez nich, ale też w różnych środowiskach przez ludzi o różnym wykształceniu – czytamy w Komunikacie Komisji Kultury Języka Komitetu Językoznawstwa PAN.
I dalej: nie ma żadnych ograniczeń w nazywaniu dziecka w rodzinie czy wśród przyjaciół dowolnym zdrobnieniem. Forma oficjalna (urzędowa) imienia jest używana w sytuacjach i dokumentach oficjalnych (w dowodzie osobistym, dzienniku szkolnym, na świadectwach itp.) i powinna być jednoznaczna.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto