MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum szykuje otwarcie wystawy "Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej" [zdjęcia]

JBa
Wycinanka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, tworzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Czemu się na niej znalazła? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo, oglądając wystawę i rozmawiając z jej twórcami - mówi Paulina Waszelewska, dyrektor Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży i zaprasza na jej otwarcie.

Wernisaż wystawy „Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej” zaplanowano na czwartek, 13 stycznia o godz. 13 w głównej siedzibie Muzeum Północno- Mazowieckiego przy ul. Dwornej 22 c. Do dyspozycji będą znawcy tematu, m.in. Wiesława Pawlak, etnograf Muzeum Północno- Mazowieckiego, Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Robert Dul, współautor scenariusza wystawy.

- Wystawa ukazuje historię powstania i rozwoju form kurpiowskiej wycinanki oraz biogramy i prace najwybitniejszych twórców kurpiowskich, dzięki którym ta dziedzina sztuki jest jednym z ważnych symboli regionu i jest znana także poza granicami kraju. Poznamy dokonania i prace wybitnych twórców kurpiowskich, takich jak: Czesława Konopka, Anna Kordecka, Anna Ropiak, Piotr Puławski, Apolonia Nowak, Czesława Kaczyńska, Wiesława Bogdańska i innych. Wystawa przybliża dziedzictwo niematerialne i sztukę wycinankarstwa kurpiowskiego, klasyczne formy wycinanek oraz wpływ wycinanki na współczesne wzornictwo i sztukę w regionie i w kraju. Wystawie towarzyszy katalog oraz dwie tyflografiki z wycinankami (dla osób niewidzących i niedowidzących) - zapowiadają pracownicy muzeum.

Na wystawie zaprezentowano fotografie i zbiory z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i kolekcji prywatnych. Autorem projektu graficznego wystawy i katalogu jest artysta grafik – Kamil Dąbrowski. Na wystawę składają się 42 plansze wielkoformatowe, z tekstami w języku polskim i angielskim. Na wystawie pokazano również najstarsze wycinanki ze zbiorów Muzeum w Łomży. Są one częścią dużego zespołu wycinanek zebranych przez Adama Chętnika. Kolekcję tę przekazała w darze, w 1996 roku, jego córka Teresa, w imieniu całej Rodziny.

- Wycinankarstwo, jako dziedzina plastyki obrzędowej, zrodziło się na Kurpiach w drugiej połowie XIX wieku. Przed dwoma najważniejszymi świętami w roku – Bożym Narodzeniem i Wielkanocą – kobiety na Kurpiach przyozdabiały okna oraz zniszczone ramy obrazów białą bibułą wycinaną w ozdobne wzory. Gdy pojawił się na rynku tani, kolorowy papier, wycinankarstwo kurpiowskie przeżyło rozkwit - wyjaśniają organizatorzy.

Podczas zwiedzania wystawy można wyciąć własną wycinankę, a potrzeba do tego jedynie wyobraźni, papieru i nożyc, które kiedyś służyły przede wszystkim do strzyżenia owiec.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży do 20 marca 2022 roku.

MOSiR zachęca do spędzenia ferii na sportowo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto