Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody starosty świeckiego za szczególne osiągnięcia przyznane. To cztery wyjątkowe postaci w powiecie

Agata Kozicka
Agata Kozicka
Zestaw medali tego biegacza z Bukowca - jednego z laureatów nagród starosty świeckiego - jest imponujący
Zestaw medali tego biegacza z Bukowca - jednego z laureatów nagród starosty świeckiego - jest imponujący Archiwum Michała Kulpy
Przyznano nagrody starosty świeckiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinach działalności społecznej, sportu, ochrony zdrowia i promocji. W środę nastąpi wręczenie tych nagród. Osiągnięcia laureatów są nadzwyczajne.

W połowie stycznia specjalny zespół ds. przyznania nagród Starosty Świeckiego za szczególne osiągnięcia zdecydował, kogo wyróżnić w tym roku.

Nagroda ma na celu wyróżnianie osób fizycznych, mieszkańców powiatu, którzy swoją wyjątkową postawą lub osiągnięciami przyczyniają się do promocji Powiatu Świeckiego. Kategoriami, które zasłużyły na szczególne wyróżnienie są: działalność społeczna, ochrona zdrowia, sport, promocja powiatu.

Działalność społeczna - za łączenie kultur i czułe podejście do seniorów

W kategorii działalność społeczna komisja zaproponowała do nagrody dr Jolantę Piekarską za działania na rzecz osób defaworyzowanych: cudzoziemców i seniorów.

W uzasadnieniu czytamy, że szczególnym i rozpoznawalnym już w Polsce działaniem pani Piekarskiej jest Festiwal trzech Kultur (od 2012 r. odbyło się już 7 edycji). To autorski projekt promujący dialog interkulturowy, nakierowany na akceptację cudzoziemców przez społeczność lokalną (zgłoszony do konkursu MSZ „Polska dla wszystkich” zdobył nagrody główne w 2012 i 2015, wyróżnienie w 2013). Na potrzeby festiwalu pani Piekarska aktywizuje całe środowisko: uczniów, parafię, władze, koło gospodyń, media. Dzięki temu w Jeżewie „inny” nie znaczy „obcy”.

Dodatkowo od 2016 roku pani Piekarska wolontariacko uczy Ukraińców (z sukcesami) języka polskiego jako obcego.

Nowym, cennym działaniem jest cykl „Lekcja dla Rodaka”, którego celem jest przygotowanie środowiska na powrót rodaków z Kazachstanu, a gmina Jeżewo rozważa przyjęcie repatriantów.

Co więcej Piekarska aktywizuje seniorów m.in. przez cykl imprez „Sztafeta pokoleń” (od 2017), współprowadzi warsztaty aktywizacji intelektualnej. Jest współautorką książek „ Aktywny senior”(2017) i „Senior sprawny intelektualnie” (2019).

Ochrona zdrowia - za intergowanie niepełnosprawnych

W kategorii ochrona zdrowia nagrodę dostanie Wiesława Łosińska za wspieranie osób niepełnosprawnych

Wiesława Łosińska pracuje w Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach na stanowisku kierownika działu usług wspomagających, zajmuje się koordynacją pracy zespołu terapeutyczno-opiekuńczego, pracy w zakresie terapii zajęciowej, pracy socjalnej, wsparcia psychologicznego, wsparcia duchowego, promocja domu i współpraca ze społecznością lokalną.

Jednocześnie jest członkiem Stowarzyszenia Wspierania Osób Niepełnosprawnych, gdzie aktywnie działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, pozyskuje pieniądze na działanie stowarzyszenia i animuje współpracę mieszkańców domu ze społecznością lokalną. O tym wiedzą najlepiej okoliczni mieszkańcy, którzy często borą udział we wspólnych inicjatywach.

Laureatka stworzyła program "Terapia przez sztukę", zorganizowała wiele wydarzeń: koncertów muzycznych, spotkań autorskich wystaw, plenerów malarskich z udziałem artystów z całego kraju, prowadzi działania na rzecz programu terapeutycznego "Hortiterapia", współorganizuje imprezy tematyczne, sadzi rośliny, tworzy działki permakultury i promuje zdrowy styl życia.

Tymi działaniami i wieloma innymi promuje Dom Pomocy Społecznej w Gołuszycach nie tylko jako instytucję pomocy społecznej ale i ciekawe miejsce w regionie pod względem turystycznym.

Sport - za niespotykane osiągnięcia w lekkoatletyce

Kategorię sport, do której zgłoszono aż 8 propozycji wygrał Michał Kulpa, lekkoatleta, biegacz, uczestnik mistrzostw głuchych.

To mieszkaniec gminy Bukowiec, zawodnik niedosłyszący, reprezentant kadry narodowej osób głuchych, zawodnik Świeckiego klubu WDA. Na co dzień trenuje głównie w Bukowcu w pobliskich lasach, oraz na świeckim stadionie WDA.

Trenuje bieganie od 17 lat, zawodowo biega od 10 lat. Na swoje pierwsze większe osiągnięcie czekał 5 lat - w 2008 r zdobył pierwszy złoty medal Halowych Mistrzostw Polski w Spale.

Pan Michał ma na swoim koncie 5 rekordów polski na hali 400m, 800m , 1000m oraz na stadionie 400m i 800m.

Wielokrotnie zdobywał złote medale mistrzostw Polski na 400m i 800m .

Największe osiągnięcia Michała Kulpy to:

* złoto w Mistrzostwach Europy na 800 m (Kayserii Turcja 2011 r.),

* brązowy medal na Halowych Mistrzostwach Europy 4x400m (Tallin Estonia 2012 r.),

* finał Igrzysk Olimpijskich Głuchych na 800 m - 7 miejsce (Samsun Turcja 2017 r.),

* finał Igrzysk Olimpijskich Głuchych na 800m - 9 mniejsce (Sofia Bułgaria 2013 r.)

* finał Mistrzostw Świata na 800m - 7 miejsce (Stara Zagora Bułgaria2016 r.)

* brązowy medal na Halowych Mistrzostwach Europy na 800m (Homel Białoruś 2018 r.)

* brązowy medal w sztafecie 4x400m na 10 Mistrzostw Europy Głuchych w Lekkoatletyce Bochum-Wattenscheid Niemcy 2019r.

* złoty medal Mistrzostw Polski Głuchych na 800m które odbyły się 2019r w Szczecinie

Michał Kulpa w 2020 r. przygotowuje się do Mistrzostwa Świata w Radomiu, a jego głównym celem jest wyjazd na Igrzyska Olimpijskie w 2021 r. które odbędą się w Brazylii.

Promocja powiatu - za otwieranie Świecia na świat i świata na Świecie

W tej kategorii laureatem zostanie Tomasz Pasiek, podróżnik realizujący autorskie projekty artystyczne i organizujący ważne dla gminy i powiatu wydarzenia kulturalne.

Tomasz Pasiek to podróżnik, ale i fotograf, który od 2014 roku koordynuje projekt „Wolontariat europejski”. To pomysłodawca i organizator cyklu objazdowych wystaw grafiki „30/3”, promujących twórczość młodych artystów grafików pochodzących z powiatu świeckiego.

Organizuje wystawy fotografii „Miasto na własność” prezentujących jego wizję miast europejskich mieszkańcom powiatu świeckiego.

Działa w Towarzystwie Miłośników Ziemi Świeckiej, jest pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Podróżników „Piąty Ocean” oraz projektu podróżniczego „Four Oceans Expedition” mającego na celu dotarcie rowerem nad cztery oceany”.

Jest także pomysłodawcą ruchu miejskiego „Świecie 2030”, czyli grupy nieformalnej, skupiającej osoby działające w organizacjach pozarządowych, instytucjach kultury, organizacjach społecznych, ale też mieszkańców gminy Świecie, ktorzy chcą mieć wpływ na to w jakim kierunku rozwija się Świecie.

Dzięki jego zaangażowaniu na terenie powiatu świeckiego odbywały się także Europejskie Spotkania Międzykulturowe: to cykl prezentacji przybliżających kulturę krajów wolontariuszy zagranicznych goszczonych przez TMZŚ.

Jego projekt „Świecka Sztuka” promuje współczesnych, młodych artystów z miasta Świecia oraz całego powiatu świeckiego.

Pasiek jest poza tym wszystkim inicjatorem wielu rajdów rowerowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nagrody starosty świeckiego za szczególne osiągnięcia przyznane. To cztery wyjątkowe postaci w powiecie - Gazeta Pomorska

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto