Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odblaski ratują życie. Należy je nosić zwłaszcza wieczorem i o zmroku

Robert Orzechowski
podlaska.policja.gov.pl
Szybko zapadający zmrok i deszcz oraz spowodowana tym zmniejszona widoczność sprawia, że piesi i rowerzyści są teraz bardziej narażeni na potrącenie. Podlascy policjanci apelują o noszenie elementów odblaskowych, gdyż nawet jeden mały odblask może uratować życie.

Wraz z początkiem jesieni coraz szybciej zapada zmrok, częściej pada deszcz, robi się szaro i rzadziej wychodzi słońce. To powoduje, że piesi oraz rowerzyści są w tym okresie dużo mniej widoczni na drodze, a co za tym idzie bardziej narażeni na potrącenie przez samochód. Aby takich zdarzeń było jak najmniej podlascy policjanci apelują do wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego o noszenie elementów odblaskowych. Ponadto funkcjonariusze w trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów podczas różnych akcji i spotkań rozdają wiele takich odblasków, szczególnie dzieciom i młodzieży.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym każde dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Policjanci namawiają, aby ze względów bezpieczeństwa odblaski nosiły nie tylko dzieci ale i dorośli zarówno w dzień jak i po zmierzchu i nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszają. Pieszy czy rowerzysta może zauważyć światła samochodu z odległości nawet kilku kilometrów. Kierowca dostrzeże ich dopiero wówczas, kiedy światła reflektorów odbiją się od ich ubrań. Często zdarza się, że poruszająca się poboczem osoba w ciemnym ubraniu jest dla kierowcy praktycznie niewidoczna. W takich warunkach kierowca dostrzega pieszego czy też rowerzystę w ostatniej chwili i najczęściej jest już za późno na reakcję i uniknięcie potrącenia, a w starciu z autem nie mają oni szans.

Do jednego z takich zdarzeń doszło w miniony czwartek na krajowej 19 w okolicach Zabłudowa. Tam dostawcze iveco potrąciło jadącego przed nim w tym samym kierunku nieoświetlonego rowerzystę. W wyniku uderzenia 55-letni kierowca jednośladu zginął na miejscu (czytaj więcej). Wielu podobnym tragediom można byłoby jednak zapobiec, gdyby taki uczestnik ruchu miał na sobie choćby mały element odblaskowy. Pamiętajmy, że kierowca widzi osobę poruszającą się po drodze z odległości zaledwie 20 – 30 m. Jeśli kierowca jedzie z prędkością ok. 100 km/h, pokona tę odległość w ciągu 1 sekundy. To zbyt krótko, aby kierowca mógł uniknąć potrącenia.

Czas ten zabierze mu przeniesienie nogi z pedału gazu na hamulec i naciśnięcie go z całej siły. Jeśli jednak rowerzysta lub pieszy posiadają na sobie elementy odblaskowe, które odbijają się w świetle reflektorów samochodu, kierowca ma szansę zobaczyć go już z odległości 130 -150 m, czyli około 5 razy szybciej, a to może uratować czyjeś życie. Pamiętajmy także, że im niżej umieszczony jest odblask, tym szybciej padną na niego światła reflektorów, a kierowca widząc wcześniej kogoś na drodze będzie miał więcej czasu na reakcję.

Niewielkim kosztem, gdyż taki odblask nie kosztuje dużo, możemy ocalić zdrowie i życie swoje i najbliższych.

Źródło: podlaska.policja.gov.pl

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto