Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział IPN w Białymstoku. Uniwersytet Papieski Urbaniana pokazał wystawę ,,Decalogo di padre Jerzy’’ [ZDJĘCIA]

Magdalena Dzienis/IPN Białystok
Wernisaż wystawy ,,Decalogo di padre Jerzy’’ na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Watykanie
Wernisaż wystawy ,,Decalogo di padre Jerzy’’ na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Watykanie IPN Białystok
Wernisaż wystawy białostockiego oddziału IPN ,,Decalogo di padre Jerzy’’ odbył się na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Watykanie. To wspomnienie o bł. Jerzym Popiełuszko

Otwierając wystawę dyrektor białostockiego oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela przypomniał najważniejsze przedsięwzięcia naukowe i edukacyjne Instytutu związane z osobą bł. ks. Jerzego, w tym zaprezentował zebranym pracę biograficzną prof. Jana Żaryna wydaną w języku włoskim. Mówił o reportażu pt. ,,Relikwie’’ nagrodzonym podczas VII Gali IPN na najlepszą Audycję Historyczną Roku, która odbyła się w minionym tygodniu w Białymstoku.

- Powstały blisko dwadzieścia lat temu Instytut Pamięci Narodowej poświęca wiele uwagi osobie ks. Jerzego, ponieważ ten niezłomny Kapłan i Kapelan ,,Solidarności’’ został bestialsko zamordowany przez komunistów - mówił Kardela. - Bezpośredni sprawcy tej śmierci zostali osądzeni w procesie toruńskim. Żaden z nich nie odbył w pełni kary zasądzonego więzienia, podczas gdy ich mocodawcy po czerwcu 1989 roku nadal pełnili wysokie funkcje państwowe. Dlatego obecnie szczególnego znaczenia nabiera kultywowanie pamięci o życiu i śmierci ks. Jerzego oraz osąd moralny zbrodniarzy, którzy doprowadzili do jego męczeńskiej śmierci.
Autorzy wystawy: Urszula Gierasimiuk (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku) i Paweł Kęska (Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki) przygotowali ekspozycję w języku polskim i włoskim. Nie chcieli, aby była to kolejna ilustrowana biografia Księdza, a opowieść o wyjątkowym człowieku i wyznawanych przez niego wartościach, które ułożyły się w swego rodzaju dekalog uniwersalnych wskazań. Tak zrealizowana koncepcja wystawy pokazuje nam tego Męczennika, jako autorytet, niezwykle potrzebny w dzisiejszych czasach.

Wystawę, którą podczas otwarcia obejrzało blisko 150 osób, poprzedziła konferencja zorganizowana w Wielkiej Auli Benedykta XVI zatytułowana ,,Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko – posłaniec prawdy i wolności’’. Prelegentami byli: J.E. abp dr Tadeusz Wojda, ks. prof. rektor Leonardo Sileo, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, abp dr Edward Nowak (sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych). Marek Popiełuszko – wiceprezes Fundacji ,,Dobro” w imieniu obecnej na sali całej rodziny ks. Jerzego, podziękował autorom wystawy za przygotowanie ekspozycji. Marszałek województwa podlaskiego Artur Koszicki poinformował o idei powstania Muzeum ks. Jerzego w Okopach, w rodzinnej miejscowości ks. Jerzego. Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku podsumowując powiedział o idei wystawy, jej przesłaniu i zaprosił do obejrzenia ekspozycji. Konferencję prowadził burmistrz Suchowoli – Michał Matyskiel.

Imprezą towarzyszącą wystawie i konferencji był zorganizowany przez Ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej pokaz filmu przybliżający postać ks. Jerzego, na którym obecna była rodzina Kapelana ,,Solidarności’’ z Polski i Stanów Zjednoczonych, delegacja IPN i samorządu województwa podlaskiego oraz m.in. Józef Mozelewski przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ ,,Solidarność”.

Na koniec pobytu w Watykanie organizatorzy i uczestnicy otwarcia wystawy oraz konferencji wzięli udział w środowej audiencji generalnej na Placu Św. Piotra, podczas której papież Franciszek podziękował za przygotowanie wystawy i organizację konferencji o bł. ks. Jerzym, zachęcając jednocześnie do wspierania Kościoła na Wschodzie. Powiedział:

"Dziękuję Wam za podtrzymywanie pamięci tego gorliwego Kapłana i męczennika, który barbarzyńsko zamordowany przez służby komunistyczne, oddał życie z miłości do Chrystusa, do Kościoła i do ludzi, zwłaszcza pozbawionych wolności i godności."

Wernisaż wystawy zorganizowano na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Watykanie. Wystawę przygotował Oddział IPN w Białymstoku przy współpracy z Fundacją im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszko ,,Dobro’’, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz samorząd województwa podlaskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto