Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy w DPT w Wigrach Andrzeja Strumiłło - Dzienniki rysowane A4

Robert Orzechowski
18 września, o godz. 18.00, w Dużej Galerii DPT w Wigrach, nastąpi otwarcie wystawy w Andrzeja Strumiłło - Dzienniki rysowane A4. Jest to zbiór graficznych notatek sporządzanych przez autora niemalże codziennie, od dwudziestu kilku lat. Składają się nań projekty malarskie, kolaże fotografii i rysunków, szkice do planowanych ilustracji, wydawnictw czy wystaw autorskich, ale zarazem są to artystyczne komentarze do codzienności i ślady jej istnienia.

Andrzej Strumiłło urodził się w 1928 roku w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1950). Był asystentem tych uczelni w latach 1949-1953, profesorem kontraktowym ASP w Krakowie (1977-1980), wykładowcą filii ATK w Suwałkach (1987-1988). W latach 1982-84 był kierownikiem pracowni graficznej przy sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Zainicjował i od 1977 roku był komisarzem Spotkań Sztuka – Środowisko w Wigrach.

Andrzej Strumiłło uprawia wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Fotografuje od 1945 roku. Wydał dwa tomy poezji oraz liczne książki o przyrodzie i kulturze (m.in. Nepal). Jako podsumowanie podróży artystycznych stworzył cykle rysunkowe i fotograficzne, m.in. Chiny 1954, 1961; Włochy 1957; Indie 1959, 1970, 1972; Nepal 1974, 1980; Japonia i Tajlandia 1987. Zgromadził kolekcję sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Otrzymał szereg nagród państwowych.

W grudniu 2008 w Suwałkach otwarto Galerię Andrzeja Strumiłły. Jest to Centrum Sztuki Współczesnej i zarazem Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Można w niej oglądać wystawy czasowe oraz stałe, z czego przeważająca większość, to prace profesora Strumiłło z różnych lat oraz część jego kolekcji sztuki azjatyckiej. Inną galerię można zwiedzać w miejscu zamieszkania Andrzeja Strumiłły, w Maćkowej Rudzie, gdzie profesor zamieszkał w połowie lat osiemdziesiątych.

Wystawa artysty osiadłego na Suwalszczyźnie potrwa do 15 października.

Źródło: Dom Pracy Twórczej w Wigrach

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto