Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy Wierzby- Edward Hartwig- w DPT w Wigrach

Robert Orzechowski
10 września o godz. 18.00, w Galerii Fotografii im. Edwarda Hartwiga w Wigrach, nastąpi otwarcie wystawy „Wierzby” autorstwa Edwarda Hartwiga. To jeden z najwybitniejszych polskich fotografików, członek-założyciel Związku Polskich Artystów Fotografików, często jest kojarzony z przedstawieniami wierzby. Właśnie te drzewa będą wiodącym motywem zdjęć eksponowanych w Domu Pracy Twórczej.

Edward Hartwig często wykorzystywał motyw wierzby w swoich fotografiach i często był kojarzony, jako fotograf pejzażu polskiego, z przedstawieniami wierzby. Urosła ona wręcz do symbolu fotografii Hartwiga. Poświęcił jej album fotograficzny zredagowany wspólnie z siostrą, poetką - Julią Hartwig. Wierzby Hartwiga, to przede wszystkim czarno-białe fotografie o graficznym i plastycznie zmodyfikowanym obrazie. Na wystawie zobaczymy 20 fotografii z motywami drzewa, kopii w postaci wydruków dużych formatów, wśród których znalazły się również fotografie barwne - rzadko przez Hartwiga wykonywane.
Wystawa powstała dzięki uprzejmości Pani Ewy Hartwig-Fijałkowskiej, córki Edwarda Hartwiga, która udostępniła materiały do realizacji wystawy.

Edward Hartwig - jeden z najwybitniejszych polskich fotografów. Jego ojciec prowadził atelier fotograficzne w Moskwie, a następnie w Lublinie, dokąd rodzina Hartwigów przeniosła się z powodu rewolucji. Hartwig rozpoczął fotografowanie w połowie lat 20. W 1929r. w Lublinie odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna. W latach 1932-34 studiował w Graphisches Institut w Wiedniu w pracowni Rudolfa Kapitza i Hamsa Daimlera. W latach 1944-46 przebywał w łagrze, a po wojnie zamieszkał w Warszawie. Zajmował się przede wszystkim fotografią pejzażową, w której realizował liczne eksperymenty formalne, polegające przede wszystkim na stosowaniu grafizacji obrazu, dochodząc do przedstawień abstrakcyjnych. Opublikował wiele albumów fotograficznych m.in.: "Ziemia rodzinna", 1955; "Fotografika",1958; "Kulisy teatru", 1969; "Wariacje fotograficzne",1978; "Wierzby", 1989; " Polska Edwarda Hartwiga",1995. Ponadto wykonywał portrety i fotografię teatralną. W latach 1969-74 redagował Almanach Fotografiki Polskiej. Był członkiem - założycielem Związku Polskich Artystów Fotografików.
Dzień 6 września bieżącego roku jest 101 rocznicą urodzin Edwarda Hartwiga.

Wystawę będzie można oglądać do 15 października br.

Źródło: DPT w Wigrach

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto