Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podlaskie Najlepsze Produkty Turystyczne 2010! Wybrano dziesięciu najlepszych

Robert Orzechowski
Wrota Podlasia
Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, która kolejny raz koordynowała etap regionalny Konkursu „Najlepszy produkt turystyczny 2010 – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej” przy pomocy Kapituły Konkursowej wybrała najlepsze produkty turystyczne województwa podlaskiego 2010!

Z walorami naszych „Zielonych Płuc Polski” właściwie można by było spocząć na laurach i spokojnie czekać na turystów, którzy i tak przyjadą…Nic z tych rzeczy, bo chociaż tutejsza przyroda działa jak magnes, poszczególne regiony i miasta regionu mimo to, prześcigają się w pomysłach na propozycje które przyciągną turystów.

Spośród 19 nadesłanych zgłoszeń Kapituła wybrała najlepszą 10-tkę z której 3 propozycje będą ubiegały się o Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w etapie ogólnopolskim konkursu. Wśród najlepszych znaleźli się:

1. Międzynarodowy Festiwal „ Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej – odbywający się w maju w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce. Więcej informacji: www.festiwal.cerkiew.pl

2. Suwałki Blues Festiwal – To zdecydowanie największe wydarzenie muzyczne w regionie. Z taką imprezą Suwałki stały się potężnym konkurentem do miana bluesowej stolicy Polski. Więcej informacji: www.suwalkiblues.com, www.rokis.suwalki.pl

3. „Las przyjazny turystom” – To propozycja Nadleśnictwa w Krynkach, która nastawiona jest przede wszystkim na edukację. Największą atrakcją Nadleśnictwa jest Silvarium w Poczopku - unikalny w kraju kompleks przyrodniczo-leśny o charakterze ogrodu leśnego. Las jest doskonale przystosowany dla turystów poprzez liczne szlaki turystyczne m.in. Szlak Ekumeniczny, Szlak „Leśne Wędrownice”, „Szlak tatarski”, wieże widokowe, wiaty turystyczne i wiele innych elementów infrastruktury które tworzą „Las przyjazny turystom”.
Więcej informacji: www.nadlesnictwokrynki.pl

4. Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment - Białe szaleństwo nad Szelmentem czeka z pewnością tych, którzy chcą aktywnie wypocząć na Suwalszczyźnie. Od 2 lat prężnie działa Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment. Tutaj można liczyć na naprawdę śnieżną zimę i gwarancję, że narty albo deska nie postoją w kącie. Pięć oświetlonych, zaśnieżanych i ratrakowanych tras zjazdowych(od bardzo łatwej po trudną), cztery wyciągi o długości od 300 do 400 m i 100-metrowy wyciąg dla dzieci. Obiekt zadbał także o ofertę na sezon letni. Można tu wypożyczyć rowery, a od 2010 roku działa tu pole do gry z mini golfa. Na przyszły rok zaplanowano wybudować wyciąg nart wodnych na jeziorze Szelment Wielki oraz plażę.
Więcej informacji: www.wosir-szelment.pl

5. Sieć ścieżek edukacyjnych Wigierskiego Parku Narodowego - prezentują wyjątkowe walory przyrodnicze i kulturowe parku. Od lat ścieżki wraz ze szlakami turystycznymi cieszą się ogromnym zainteresowaniem, odwiedza je rocznie blisko 120 000 turystów z Polski i zagranicy. Wyposażone są w kładki platformy, wieże widokowe, miejsca odpoczynku, tablice informacyjne. Warto tez dodać, że niektóre fragmenty ścieżek są dostępne dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie ścieżki edukacyjne zostały szczegółowo opisane w atrakcyjnych przewodnikach, broszurach, oraz gotowych scenariuszach zajęć edukacyjnych możliwych do otrzymania w siedzibie parku.
Więcej informacji: http://www.wigry.win.pl/index.htm

6. Przystanek Biebrza – Gospodarstwo DOLINA BIEBRZY - jest kompleksową ofertą pobytu skierowaną do turystów odwiedzających Biebrzański Park Narodowy. Ofertę tworzy „klimatyczne” gospodarstwo agroturystyczne, w którym turysta znajdzie ciekawą i oryginalną bazę noclegową, smaczną, lokalną kuchnię oraz ma możliwość skorzystania z niekonwencjonalnych form zwiedzania Biebrzy np. tratwą czy pychówką z flisakiem.
Więcej informacji: www.dolinabiebrzy.pl

7. Szlak najdzikszej rzeki Europy - Żegluga Narwiańska – jest to szlak wodny obejmujący całą długość żeglowną rzeki Narwi o niezaprzeczalnych walorach przyrodniczych połączonych z kulturą i historią Polski północno – wschodniej. Szlak można przebyć gondolą lub ekskluzywnym jachtem. Z poziomu rzeki można podziwiać panoramy grodów historycznego Podlasia i Mazowsza. Trasa bogata jest w walory przyrodnicze ponieważ przebiega na styku Parków Narodowych: Narwiańskiego, Biebrzańskiego oraz Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Na pozostałej swej długości prowadzi przez obszar chroniony Natura 2000. Warto dodać, że szlak łączy województwo podlaskie z mazowieckim.
Więcej informacji: www.gondole.lomza.pl

8. Górna Narew – spływ kajakowy pograniczem kultur - Spływ kajakowy „Pograniczem Kultur” to 7 - dniowy spływ rzeką połączony z poznawaniem bogactw i walorów przyrodniczych i kulturowych. Na trasie spływu można odwiedzić 3 Parki Narodowe tj. Białowieski, Narwiański i Biebrzański, a także zapoznać się z kulturami: białoruską, ukraińską, polską i żydowską.
Więcej informacji: www.gornanarew.pl

9. Stary Dwór - Ośrodek Rekreacyjno –Turystyczny – jest to obiekt stwarzający doskonałe warunki oraz umożliwiający aktywny wypoczynek na Siemianówką. Ośrodek posiada bogatą infrastrukturę, która nie pozwoli się nudzić turystom. Są tam m.in. 2 korty tenisowe, boiska o sztucznej nawierzchni do gry z piłkę siatkową, piłkę koszykową oraz do kometki. Ponadto można wypocząć na wybudowanej plaży wyposażonej w nowe sanitariaty, pomosty, amfiteatr oraz plac zabaw.
Więcej informacji: www.narewka.pl

10. Szlak nadbużańskich grodzisk – jest to szlak turystyczny stworzony przez Towarzystwo Ochrony Siedlisk ProHabitat. Szlak przez nadbużańskie miejscowości, i ukazuje najstarsze antropogeniczne formy terenu, jakimi są grodziska, kurhany i cmentarzyska kurhanowe. Zagęszczenie tych form terenu na tym obszarze jest imponujące i wyjątkowe w skali województwa podlaskiego. Te wytworzone przez człowieka formy terenu - nieme, żywe dowody historii, świadkowie bitew, wojen i minionych wieków - kształtowane przez czas przetrwały do współczesności i nierzadko ukryte są wśród pól i gęstych lasów, z dala od obecnych siedzib ludzkich.
Więcej informacji: www.prohabitat.pl

Ponadto spośród 10 dotychczas certyfikowany produktów turystycznych województwa podlaskiego Kapituła wytypowała Podlaski Szlak Bociani do ubiegania się o Złoty Certyfikat POT 2010.
Podlaski Szlak Bociani łączy najpiękniejsze miejsca województwa Podlaskiego, w tym 4 parki narodowe: Białowieski- z żubrami, Narwiański- polska Amazonia, Biebrzański- ostoja łosia oraz Wigierski- z przepięknym jeziorem Wigry. Jest to najdłuższy znakowany szlak rowerowy województwa, liczący 412,5 km. Dzięki tablicom informacyjnym można poznać życie i zwyczaje bociana białego oraz dowiedzieć się o miejscowościach i atrakcjach turystycznych na szlaku.

Wrota Podlasia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto