Podlaskie samorządy do handlu węglem nie palą się. Bo dystrybucja opału przez gminy to dla nich koszty

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
pixabay
Samorządowców w Podlaskiem, którzy chcą dostarczać mieszkańcom węgiel wedle pomysłu wicepremiera Jacka Sasina, jest jak na lekarstwo. Większość jest przeciwko lub analizuje temat od strony formalnej.

- Jak najbardziej jestem za, bo służę Polsce i jestem za wszystkim, co może jej pomóc. Dlatego nie będę się migać od sprzedaży węgla - deklaruje Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły.

Jest jedynym podlaskim samorządowcem, do którego zadzwoniliśmy, a który zadeklarował chęć sprzedaży węgla mieszkańcom. Rozpoczął już nawet starania. Chociaż Sokoły - jako mała gmina - nie mają wag czy składu.

- Kontaktowałam się już w tej sprawie z państwową spółką Weglozbyt. Od nich wiem, że węgiel musiałbym ściągać aż z miejscowości Domaszewicze w województwie lubelskim. Dlatego będę dzwonił też do PGE, żeby poznać ich warunki. Bo naprawdę chcę pomóc w tej wyjątkowej sytuacji, aczkolwiek już widzę, że to nie jest proste - przyznaje Józef Zajkowski.

Kilka dni temu wicepremier Jacek Sasin zaapelował do samorządów, by zaangażowali się w dystrybucję wśród mieszkańców węgla, importowanego przez państwowe spółki. Dzięki temu, że to samorządy miałyby zająć się sprzedażą opału, byłby on tańszy - po około 2 tys. zł za tonę. To o niemal połowę taniej niż na wolnym rynku.

- Nasze miasto nie zamierza wypowiadać rządowi wojny. Nawet jak robi głupoty, to nie zamierzamy tego komentować - kwituje pomysł wicepremiera Arkadiusz Adam Nowalski, burmistrz Sejn. I dodaje, że póki co mieszkańcy nie dopytują o możliwość kupna węgla.

Z kolei Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki, podkreśla, że gmina może pomóc w dystrybucji węgla, ale nie jako sprzedawca, ale wskazując na danym terenie np. osoby, którym węgiel jest najpilniej potrzebny.

- Jako gminy jesteśmy obarczani coraz to nowymi zadaniami i biurokracją bez wystarczających pieniędzy. Mamy bardzo dużo pracy choćby z dodatkami węglowymi, deklaracjami od mieszkańców, rekompensatami, codziennymi terminowymi sprawami mieszkańców i gminy. Samorządy to nie tylko gminy, to też powiaty, które nie mają aż tylu zadań co gminy - podkreśla burmistrz Kulikowska.

Wśród samorządowców są też tacy, którzy na razie w ogóle nie mają zdania na temat handlu węglem. Tak jest np. w Grajewie czy Łomży, których włodarze nie podjęli decyzji, czy będą sprzedawać swoim mieszkańcom węgiel, czy nie. Ostrożnie podchodzą do tematu także władze Suwałk.

- Na razie trwają analizy. Decyzje dopiero będą podejmowane - mówi Kamil Sznel z Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Oficjalnie mówi się o tym, że sprawami związanymi z handlem węglem w gminach, mogłyby zająć się gminne spółki ciepłownicze. Ale prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sokółce wyjaśnia, że to nie jest proste. Są bowiem problemy natury zarówno prawnej, jak i praktycznej.

- Sprzedaż węgla to działalność koncesjonowana, wykonywana wyłącznie przez tzw. pośredniczące podmioty węglowe, które powinny być wpisane do specjalnego rejestru. MPEC w Sokółce nie ma takiej koncesji, a jej uzyskanie musiałoby potrwać i wiązałoby się ze złożeniem wymaganego zabezpieczenia akcyzowego, co oznacza dodatkowy koszt - wyjaśnia Leszek Lulewicz, prezes MPEC w Sokółce. - Musielibyśmy zatrudnić dodatkowych ludzi i kupić specjalistyczny sprzęt, a to kolejne koszty. Poza tym brakuje nam wystarczającej floty transportowej i kierowców. Realnie formalności koncesyjne i akcyzowe bylibyśmy gotowi załatwić z końcem roku, podczas gdy sezon grzewczy trwa już od połowy września - podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie