Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał film dokumentalny o marszu równości w Białymstoku. Pokazuje skalę wrogości wobec maszerujących (ZDJĘCIA)

og
Co działo się na pierwszym marszu równości w Białymstoku? Nowe spojrzenie na wydarzenia z 20 lipca
Co działo się na pierwszym marszu równości w Białymstoku? Nowe spojrzenie na wydarzenia z 20 lipca Olga Goździewska
Dwudziestego lipca minie rok od pierwszego marszu równości w Białymstoku. Relacjonowały go media polskie i zagraniczne. W maju na platformie YouTube został opublikowany film dokumentalny, który pokazuje zachowania i emocje, towarzyszące uczestnikom kontrmanifestacji.

Film dokumentalny zagranicznego twórcy przedstawia prawdziwe wydarzenie - dramatyczną sytuację podczas pierwszego marszu równości w Białymstoku. Twórca na kanale "RafaVideoart" w maju opublikował w YouTube dwudziestominutową relację, pokazującą niemal wszystkie twarze kontrmanifestujących. Twarze niejednokrotnie przepełnione złością i niechęcią.

Zobacz też:Na ulicach kolorowe tłumy. W powietrzy gaz i kamienie

Autor relacjonuje wydarzenia z 20 marca w opisie swojego filmu:

Polskie miasto świętowało swój pierwszy w historii marsz równości LGBTQ w sobotę, ale nadało zupełnie inny ton radosnym paradom miłości. Około 1000 dumnych osób spacerowało ulicami północno-wschodniego miasta Białegostoku, gdy tysiące nacjonalistycznych „ultra” fanów futbolu, skrajnie prawicowe grupy i inni rzucali bomby błyskowe, skały i szklane butelki. Maszerujących musiała chronić policja.

Kiedy kontrprotestujący krzyczeli „Bóg, honor i ojczyzna” lub „Białystok wolny od zboczeńców”, dumni marszerujący skandowali w zamian „Polskę wolną od faszystów”. Policja powiedziała, że ​​około 4000 osób było zaangażowanych w demonstracje przeciwko marszowi.

Worki z mąką i inne przedmioty zostały wyrzucone z bloków mieszkalnych, zbudowanych w czasach komunizmu i trafiały w dumnych maszerujących, którzy poruszali się 3-kilometrową trasą przez centrum miasta.

Według rzecznika policji w Białymstoku, Tomasza Krupy, przemoc doprowadziła do zatrzymania 20 osób, z których cztery były podejrzane o popełnienie przestępstwa, w tym groźby i zniewagę wobec funkcjonariuszy.

ZOBACZ TUTAJ:Kolejne akty oskarżenia za napaść na policjantów w czasie marszu równości

Przypomnijmy tylko, że pierwszy marsz równości w stolicy Podlasia dotarł ostatecznie do celu i przeszedł pod hasłem „Białystok domem dla wszystkich”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto