Prawosławni obchodzą Juliański Nowy Rok 2022/2023. Popularna Małanka już dzisiaj

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Juliański Nowy Rok
Juliański Nowy Rok Urszula Paszko
Dzisiaj jest ostatni dzień roku według kalendarza juliańskiego, z którego wierni obrządków wschodnich korzystają przy ustalaniu dat większości świąt religijnych. W naszym regionie to idealna okazja do świętowania po raz drugi Nowego Roku. Wśród prawosławnych ten dzień jest nazywany Małanką, a to z tego względu, że dziś wypadają imieniny Melanii. Analogia do Sylwestra jest oczywista.

Juliański Nowy Rok czyli Małanka

Dzisiaj (13.01) wierni kościołów chrześcijańskich obrządku wschodniego, w tym prawosławni, żegnają stary rok i witają nowy. Różnica ta wynika z tego, iż korzystają oni w cyklu liturgicznym kalendarza, tzw. juliańskiego. Kalendarza gregoriańskiego używają na co dzień jak reszta społeczeństwa.

Dlaczego dzisiaj?

Obecnie kalendarz juliański jest "spóźniony" w stosunku do kalendarza gregoriańskiego, czyli ogólnie używanego, o 13 dni. Dlatego w zasadzie wszystkie święta prawosławne przypadają o prawie dwa tygodnie później niż u katolików. Tyczy się to również Nowego Roku. Najwięcej osób, które stosują kalendarz juliański zamieszkuje nasze tereny czyli północno-wschodnią Polskę, ale nie tylko, bo są to również np. prawosławni i grekokatolicy z Podkarpacia. To właśnie na tych terenach tradycja żegnania starego roku z 13 na 14 stycznia jest wciąż żywa .

Kultywowanie tradycji

Sylwester juliański ma różne regionalne, tradycyjne nazwy, są to np.:

  • Szczodry* Wieczar,
  • Bahaty* Wieczar,
  • Małanka**,
  • Hohotucha,
  • Błyskawica***.

*Szczodry i bogaty - od bogactwa potraw na stole.
**13 stycznia przypadają imieniny Melanii stąd nazwa Małanka (analogicznie 31 grudnia przypadają imieniny Sylwestra)
***Błyskawica ponieważ po białorusku małanka oznacza właśnie błyskawicę.

Juliański Nowy Rok
Juliański Nowy Rok Urszula Paszko

Dzisiejszy dzień to od zawsze była świetna okazja do hucznego świętowania, tańców i biesiadowania, na prywatkach i balach. Zwłaszcza dla osób, które w sylwestra 31 grudnia przestrzegały postu przed Bożym Narodzeniem (wigilia według kalendarza juliańskiego wypada 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim) i z powodów religijnych świętowały go skromnie lub wcale.

W tym roku piątkowy termin jest bardzo sprzyjający, ponieważ pierwszy dzień Nowego Roku wypada w dzień wolny od pracy. Zabawy z okazji początku roku juliańskiego proponują w nocy z piątku na sobotę sale bankietowe, restauracje i puby w wielu Podlaskich miastach, np. w:

  • Białymstoku,
  • Bielsku Podlaskim,
  • Hajnówce.

Tego dnia wolno też w Podlaskiem legalnie odpalać fajerwerki.

Skąd wzięły się dwa kalendarze?

Różnica dat pojawiła się wraz z wprowadzeniem kalendarza gregoriańskiego w październiku 1582 roku, w związku z tym, że juliański opóźniał się w do zjawisk astronomicznych. Zreformowany kalendarz pomijał 10 dat dni od 5 do 14 października, tak aby dzień równonocy wiosennej ponownie przypadał 21 marca.

Zobacz archiwalne zdjęcia z zabawy Juliańskiego Nowego Roku czyli z Małanki:

W roku 1582 dzień 4 października był tak samo oznaczony zarówno w kalendarzu juliańskim jak i gregoriańskim. Natomiast dzień następny był oznaczony jako 5 października kalendarza juliańskiego i jako 15 października kalendarza gregoriańskiego. Wtedy powstała różnica 10 dni w datowaniach tych kalendarzy. Różnica ta powiększała się w związku z przestępnymi latami. W rezultacie dzisiaj mamy różnicę wynoszącą 13 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Materiał oryginalny: Prawosławni obchodzą Juliański Nowy Rok 2022/2023. Popularna Małanka już dzisiaj - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie