Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profesor Stefan Sawicki został laureatem nagrody im. F. Karpińskiego

Robert Orzechowski
Profesor Stefan Sawicki, wybitny badacz twórczości Cypriana Norwida, otrzyma tegoroczną Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego. Zdecydowała o tym obradująca we wtorek w Białymstoku kapituła tego wyróżnienia.

To szesnasta edycja konkursu. Nagroda zostanie wręczona laureatowi 19 listopada w Białymstoku.

Profesor Stefan Sawicki został uhonorowany za budowanie porozumienia między współczesną refleksją teoretyczno- i historycznoliteracką a nowożytną sztuką inspirowaną chrześcijaństwem - poinformowała kapituła, obradująca pod przewodnictwem metropolity białostockiego arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego.

"Jest to wybitny badacz literatury XIX wieku i literatury współczesnej, specjalizował się niegdyś w teorii literatury, potem w badaniach nad Norwidem, a następnie nad związkami sztuki współczesnej z szeroko rozumianą tematyką świętości i chrześcijaństwem" - powiedział PAP o profesorze Sawickim jeden z członków kapituły, profesor Jarosław Ławski.

Podkreślił, że jest to człowiek o ujmującej osobowości. "Uczony poważany, uznawany przez ludzi o bardzo różnych poglądach politycznych, różnych światopoglądach. Człowiek obdarzony wielkim autorytetem" - dodał prof. Ławski.

Nagroda imienia Franciszka Karpińskiego nadawana jest przez okręgowy oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Białymstoku. Po raz pierwszy przyznano ją w 1995 roku. Zdobył ją wówczas ks. Jan Twardowski. W minionych latach laureatami nagrody byli m.in. Ewa Lipska, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, Marek Skwarnicki.

Patron nagrody, XVIII-wieczny poeta Franciszek Karpiński, autor sielanek ("Laura i Filon"), twórca znanych pieśni religijnych - m.in. "Kiedy ranne wstają zorze" i "Wszystkie nasze dziennie sprawy" - był związany z Białostocczyzną.

Jak podają badacze jego twórczości, to właśnie podczas pobytu Karpińskiego w Białymstoku, gdzie przebywał na zaproszenie Izabeli Branickiej, żony fundatora miasta hetmana Jana Klemensa Branickiego, powstały obie te pieśni, a także jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych polskich kolęd "Bóg się rodzi".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto