Prosta czynność – wielka moc. Dlaczego warto czytać dzieciom książki od najmłodszych lat?

Materiał informacyjny Instytutu Książki
W dobie cyfrowej rewolucji, gdy ekrany stają się coraz bardziej dominującą formą rozrywki dla dzieci, kampania „Mała książka – wielki człowiek" rzuca wyzwanie współczesnym trendom. Inicjatywa Instytutu Książki ma na celu podkreślenie niesłabnącej wartości czytania książek najmłodszym, zwracając uwagę, jak ważne jest, aby literatura stała się nieodłącznym elementem dzieciństwa, pomagając kształtować młode serca i umysły. Odkryj, w jaki sposób prosta czynność czytania dzieciom przekształca się w skuteczne narzędzie rozwoju.

Czytaj dziecku – to najlepsza inwestycja w jego przyszłość

Badania naukowe potwierdzają, że czytanie dziecku korzystnie wpływa na rozwój mózgu, tworząc nowe połączenia nerwowe i rozwijając zdolności poznawcze. Maluchy, które regularnie mają styczność z książkami, szybciej kształtują umiejętności komunikacyjne, wzbogacają słownictwo i uczą się budować zdania. Czytanie daje dzieciom możliwość zdobywania wiedzy z różnych dziedzin, co może pomóc im odkryć własne pasje i zainteresowania, które będą miały wpływ na ich edukacyjną ścieżkę. Kiedy czytasz dziecku od najmłodszych lat, inwestujesz w jego przyszłość i zapewniając mu solidne fundamenty do szkolnej nauki.

Jak wychować empatyczne dziecko

Słuchając opowieści, dziecko ma szansę zrozumieć emocje i motywy różnych postaci. Nawet proste historie potrafią pokazać, jak odmiennie bohaterowie reagują i interpretują tę samą sytuację. Uczy to dzieci, że każdy może mieć swoje uczucia i myśli, co jest ważnym etapem w rozwoju empatii. Czytanie z dzieckiem to także okazja do dyskusji o emocjach. Literatura dziecięca nie unika trudnych tematów, na które często nie ma miejsca na co dzień. Dzięki temu dziecko uczy się radzić sobie z emocjami i rozumie, że inni także mogą doświadczać podobnych problemów. Badania pokazują, że dzieci, które mają regularny kontakt z książkami, często są bardziej altruistyczne.

Czytanie łączy pokolenia

Czas wspólnej lektury jest pełen bliskości. Ciepło rodzica, jego spokojny ton oraz intymność tych chwil tworzą atmosferę bezpieczeństwa. Gdy czytanie staje się codziennym zwyczajem, dziecko może poczuć się stabilnie. Wie, że jest ważne i kochane, bo poświęcasz mu swój czas i uwagę. Gdy czytamy z dzieckiem, możemy nie tylko się zrelaksować, ale też uczymy się komunikować swoje emocje. Treść książki jest często pretekstem do rozmów na różne tematy. Rodzic może dowiedzieć się, co dziecko przeżywa, jakie ma marzenia i obawy. Poprzez odkrywanie świata literatury, rodzice i dzieci mają okazję zbliżyć się do siebie jeszcze bardziej.

Poznaj więcej korzyści z czytania dziecku. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek”: http://wielki-czlowiek.pl.

od 16 lat

Mała książka – wielki człowiek

Jak wzbudzić w dziecku miłość do książek? Czytajcie wspólnie! Tę ideę propaguje kampania Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. To największy projekt bookstartowy w Europie i jeden z największych na świecie. Jest on adresowany do trzech kategorii wiekowych dzieci: noworodków, przedszkolaków oraz uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Maluchy otrzymują dostosowane do wieku bezpłatne Wyprawki Czytelnicze, w których znajdują się także broszury informacyjne dla rodziców.

W ramach inicjatywy rodzice nowo narodzonych odbierają Wyprawkę Czytelniczą na jednym z oddziałów położniczych w blisko 320 szpitalach w Polsce. Na noworodki czeka książka „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”, będącą zbiorem wierszy takich autorów jak: Maria Konopnicka, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska czy Jan Brzechwa. Publikację zdobią ilustracje Elżbieta Wasiuczyńskiej.

Dzieci w wieku przedszkolnym otrzymują swój zestaw przy okazji zakładania karty bibliotecznej w jednej z bibliotek publicznych uczestniczących w projekcie – sprawdź listę placówek, które są w Twoim regionie. Maluchy rozpoczynają swoją przygodę czytelniczą od książki „Krasnal w Krzywej Czapce”, której autorem jest Wojciech Widłak, a autorką ilustracji Aleksandra Krzanowska. Otrzymywana wraz z Wyprawką Karta Małego Czytelnika umożliwi dziecku zbieranie naklejek za każde przyjście do biblioteki zakończone wypożyczeniem książek. Kiedy dziecko zbierze ich dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

W tym roku szczególną uwagą objęto uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. W szkołach w listopadzie i grudniu będzie czekać na nich najnowsza książka autorstwa Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza” z ilustracjami Emilii Dziubak. To opowieść, która przenosi młodych czytelników w podróż do przeszłości, pokazując, że warto odkrywać rodzinną historię. Książka pojawiła się w spocie promującym kampanię.

Ambasadorka kampanii, Emilia Komarnicka-Klynstra, podkreśla znaczenie czytania dzieciom od najmłodszych lat: „Jeżeli od urodzenia nie zainwestujemy w to, by dzieciom świat literatury przybliżać, to jest takie prawdopodobieństwo, że one się z nim nie zetkną, ponieważ ten świat błyskotek, szybkich, zmieniających się obrazów, może wydawać się bardziej pociągający dla młodego człowieka”.

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Prosta czynność – wielka moc. Dlaczego warto czytać dzieciom książki od najmłodszych lat? - Kurier Poranny

Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto