Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: związkowcy "Sierpnia 80" przeprowadzili akcję pod KWK Jankowice. Chodzi o możliwe zamknięcie kopalni z powodu unijnej dyrektywy

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Związkowcy "Sierpnia 80" akcję, taką jak w Rybniku przeprowadzają przed wszystkimi kopalniami na Śląsku.
Związkowcy "Sierpnia 80" akcję, taką jak w Rybniku przeprowadzają przed wszystkimi kopalniami na Śląsku. Daniel Wojaczek
"Unia Europejska chce wprowadzić kolejne restrykcje uderzające w polski węgiel" - ulotki z takim tytułem rozdawali górnikom KWK Jankowice, związkowcy "Sierpnia 80". To forma sprzeciwu związku zawodowego, który jest przeciwny wcieleniu w życie rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu. Wiadomo już, że związkowcy szykują się też do protestu w Warszawie.

Rybnik: akcja "Sierpnia 80" pod KWK Jankowice. Chodzi o ryzyko likwidacji kopalń

Pod wszystkimi śląskimi kopalniami trwają akcje informacje organizowane przez związkowców "Sierpnia 80". Są one związane z projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego dotyczącego redukcji emisji metanu. Wyjątkiem pod kątem przeprowadzenia akcji nie był Rybnik i tamtejsza kopalnia KWK Jankowice, przed którą także stanęli przedstawiciele związku zawodowego.

Akcja polegała na wręczaniu pracownikom kopalni ulotek. "Unia Europejska chce wprowadzić kolejne restrykcje uderzające w polski węgiel" - brzmiał jej nagłówek. - Z tej ulotki górnicy dowiedzą się wszystkiego, co związane z rozporządzeniem - zaznaczali związkowcy "Sierpnia 80".

- Akcja ulotkowa ma charakter informacyjny. Ma uświadomić, że w 2027 roku nasza kopalnia może zostać zamknięta. Chcemy, żeby nasi pracownicy byli świadomi, że Unia Europejska ma takie plany wobec kopalń - mówi Jacek Grabowski, wiceprzewodniczący WZZ "Sierpień 80" w KWK ROW ruch Jankowice.

W treści ulotek wyszczególniono zagrożenia płynące z projektu unijnej dyrektywy. Oprócz ryzyka przedwczesnego zamknięcia kopalń, co wiązałoby się z utratą pracy przez kilkadziesiąt tysięcy osób, wskazywano też na podwyżki cen węgla i energii. Nie pominięto również tematu wpływu rozporządzenia na polską gospodarkę.

Jednocześnie, jak zaznaczali przedstawiciele związku zawodowego, jeśli chodzi o likwidację kopalń, na razie to bardzo ogólnikowe informacje. - Tak naprawdę nikt jeszcze nie wie, jak to wszystko miałoby wyglądać. Nie wiadomo, czy kopalnie będą stopniowo wygaszane, czy zostaną zamknięte z dnia na dzień - zauważają przedstawiciele "Sierpnia 80".

Z powodu braku konkretów niepewni w całej tej sytuacji zdają się być również górnicy. - Budzi to spory niepokój - mówi jeden z pracowników KWK Jankowice. - Była umowa społeczna, kopalnia miała funkcjonować do 2049 roku, a teraz się okazuje, że w ciągu czterech lat może jej nie być - dodaje.

Polskie kopalnie mogą zostać zamknięte w najbliższych latach z powodu rozporządzenia redukcji emisji metanu

Niosące ryzyko likwidacji kopalń już za kilka lat rozporządzenie Parlamentu Europejskiego polega na ograniczeniu emisji metanu, które przy wydobywaniu węgla "produkują" kopalnie. Jak wynika z jego zapisów, od 2027 roku do atmosfery rocznie będzie mogło być emitowane mniej niż 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla. Te restrykcje jeszcze bardziej zaostrzone miałyby być już cztery lata później, w 2031 roku, od którego na każde 1000 ton węgla, do atmosfery mogłyby być emitowane jedynie 3 tony metanu.

Jak wskazują związkowcy "Sierpnia 80", ale i władze górniczych spółek, a także odpowiedzialni za górnictwo ministrowie, takie zapisy dla polskich kopalń oznaczałyby likwidację. Wprawdzie wydobycie nadal mogłoby być prowadzone, jednak wiązałoby się ono z ogromnymi karami, sięgającymi nawet 1,5 miliarda złotych rocznie.

Rządzący zarzekają się, że podejmą walkę w Brukseli o zmianę zapisów rozporządzenia. Z kolei związkowcy zapowiedzieli już kolejne formy sprzeciwu wobec planów UE. Jedną z nich ma być planowany na 24 marca protest, który "Sierpień 80" zamierza przeprowadzić w Warszawie pod polską siedzibą Komisji Europejskiej.

Związkowcy "Sierpnia 80" akcję, taką jak w Rybniku przeprowadzają przed wszystkimi kopalniami na Śląsku.

Rybnik: związkowcy "Sierpnia 80" przeprowadzili akcję pod KW...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto