Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierowania do sanatorium od lipca tylko w formie elektronicznej. Joanna Branicka z lubuskiego NFZ wyjaśnia nowe zasady

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Po wystawieniu skierowania przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego  automatycznie będzie ono od 1 lipca przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ.
Po wystawieniu skierowania przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego automatycznie będzie ono od 1 lipca przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ. fot. Dariusz Gdesz, Dawid Lukasik, Krzysztof Kapica, Piotr Krzyżanowski, Mariusz Kapała
Od 1 lipca nie trzeba będzie już przesyłać skierowania do Narodowego Funduszu Zdrowia i pilnować, by zmieścić się w terminie 30 dni. Przyszły kuracjusz po wizycie u lekarza, u którego było wystawione skierowanie, będzie mógł śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), na jakim etapie jest jego sprawa.

Jak mówi Joanna Branicka, rzecznik prasowy z lubuskiego oddziału NFZ w Zielonej Górze - wszyscy znamy już e – recepty. Od niedawna funkcjonują też e-skierowania do poradni, szpitali i na diagnostykę. Teraz przyszedł czas na elektroniczne skierowania do sanatorium.

Po wystawieniu skierowania przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego  automatycznie będzie ono od 1 lipca przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ.

Skierowania do sanatorium od lipca tylko w formie elektronic...

Sanatoria - nie trzeba już osobiście składać skierowania do NFZ

Ta nowość to zdecydowanie dobra wiadomość dla pacjentów, bo nie trzeba już przesyłać skierowania do NFZ i pilnować, by zmieścić się w terminie 30 dni. Przyszły kuracjusz po wizycie u lekarza, u którego było wystawione skierowanie będzie mógł śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, dostępnej na stronie pacjent.gov.pl, na jakim etapie jest jego sprawa. Nie musi już przychodzić do oddziału NFZ i składać go osobiście lub wysyłać pocztą.

Jeśli lekarz uzna, że e-skierowanie jest niekompletne, to poprosi o jego uzupełnienie lekarza wystawiającego.
Jeśli lekarz uzna, że e-skierowanie jest niekompletne, to poprosi o jego uzupełnienie lekarza wystawiającego. fot. Dariusz Gdesz, Dawid Lukasik, Krzysztof Kapica, Piotr Krzyżanowski, Mariusz Kapała

Wprowadzenie elektronicznych skierowań do sanatorium nie wyklucza papierowej formy

Ta zmiana obowiązuje od 1 lipca br. Po wystawieniu skierowania przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego automatycznie jest przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ. Tam rozpatrzy je lekarz – specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Jeśli je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i ewentualnym przewidywanym okresie oczekiwania. Jeśli lekarz uzna, że e-skierowanie jest niekompletne, to poprosi o jego uzupełnienie lekarza wystawiającego.
Wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza papierowej formy. Będzie to możliwe, gdy skierowanie dotyczy leczenia lub rehabilitacji poza granicami kraju lub lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc i do systemu e-zdrowie.
ZOBACZ TEŻ

POLECAMY TEŻ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto