Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzeż się! Kleszcze już wracają [video]

red./maz/SG
Przełom marca i kwietnia to początek wzmożonej aktywności kleszczy. Atakują w lesie, na działce i w parku. Już się pojawiają i nie tylko na wsi, ale w miastach, w parkach, na trawnikach. Zakażone pasożyty, podczas wysysania krwi i płynu komórkowego, przenoszą groźne dla człowieka chorób.

Przełom marca i kwietnia to początek wzmożonej aktywności kleszczy. Zakażone pasożyty, podczas wysysania krwi i płynu komórkowego, przenoszą groźne dla człowieka choroby - chorobę wirusową - kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) oraz chorobę bakteryjną - boreliozę z Lyme (tzw. krętkowicę kleszczową).

ZAGROŻENIE KLESZCZAMI

Dlaczego kleszcze atakują człowieka?
Kleszcze są pasożytami, które egzystują dzięki żywicielowi, jakim jest m.in. jest człowiek. Dojrzałe, zapłodnione samice, by złożyć jajeczka muszą napić się krwi zwierzęcia lub człowieka, których obecność wyczuwają bezbłędnie z niewielkich odległości - po czym spadają z liści drzew, krzaków lub traw i wczepiają się w skórę.

Jak atakują skórę ?
Sam moment przekłucia naskórka i wysysania krwi pozostaje nie zauważony, ponieważ wydzielina zwierzęcia działa znieczulająco. Dopiero po 2-3 dniach podrażnione miejsce daje się nam we znaki - zaczyna swędzić a wypełniony krwią kleszcz powiększa się, przez co staje się lepiej widoczny. W miejscu ukłucia może wystąpić obrzęk, ból, swędzenie, zaczerwienienie.

Odkleszczowe zakażenia
Do zakażenia człowieka dochodzi w trakcie ssania krwi przez kleszcza. Niektóre kleszcze są zakażone bakteriami i wirusami wywołującymi choroby. Najgroźniejsza jest bakteria – krętek (Borrelia burgdorferi) - wywołujący boreliozę i wirusy (Flavovirus.) wywołujące wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby nie leczone zagrażają niebezpiecznymi dla zdrowia powikłaniami.

Gdzie się najczęściej zakażamy?
Te małe pasożyty, przebywają najchętniej w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych o gęstym poszyciu, nad brzegami stawów, jezior i rzek, w wysokiej trawie łąk, w parkowych zaroślach, a także w gniazdach ptaków, na strychach i poddaszach.

Ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi
Ze względu na niebezpieczne dla zdrowia powikłania zakażeń odkleszczowych obowiązuje wzmożona czujność. Zwłaszcza gdy wybieramy się do lasu czy na łąkę w okresie największej aktywności kleszczy – tj. na przełomie maja i czerwca oraz w okresie sierpień-październik (o ile jest ciepło). Rezerwuarem kleszczy są bowiem łąkowe i leśne gryzonie, zwierzyna płowa, a także ptaki – m.in. gołębie, jaskółki. Na szczęście nie wszystkie kleszcze są zakażone.

Profilaktyka
Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepieniem zalecanym - szczepionka uchroni przed tą groźną chorobą przenoszoną przez kleszcze i zapobiegnie powikłaniom. Natomiast nie wynaleziono dotąd szczepionki przeciw boreliozie. Boreliozę leczy się przede wszystkim antybiotykiem
Najlepiej więc stosujmy osłony ubraniowe i ochronne środki chemiczne przeciw owadom. Idąc do lasu czy na łąkę z wysoką trawą należy odpowiednio się ubierać. Koniecznie są długie spodnie, bluza w długimi rękawami, nakrycie głowy. Po powrocie z wycieczki należy dokładnie obejrzeć skórę a jeśli przyczepił się kleszcz należy go jak najszybciej usunąć, a miejsce po nim dokładnie zdezynfekować. Uważać, by go nie rozgnieść i nie wetrzeć w skórę! W aptece możesz kupić specjalne kleszczołapki, które są łatwe w obsłudze. Obecnie wiadomo, że by doszło do zakażenia kleszcz musi siedzieć w skórze ok. 48 godzin. Jeśli zostanie dłużej ryzyko zakażenia znacznie wzrasta.
W sklepach dostępne są środki owadobójcze lub odstraszające je. Działają one również na kleszcze.

TU OGLĄDASZ: "Nie igraj z kleszczem" - kampania informacyjna pomoże uchronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu

x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto