Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szopka w Panewnikach jest już gotowa ZDJĘCIA Jak zwykle zachwyca!

JPP
Szopka w Panewnikach w 2019 roku
Szopka w Panewnikach w 2019 roku Arkadiusz Gola
Szopka w Panewnikach, jedna z największych szopek bożonarodzeniowych w Polsce i w regionie, jest już gotowa. Oficjalnie zostanie zaprezentowana 24 grudnia o północy w trakcie Pasterki. Będzie ją można oglądać aż do 2 lutego. Konstrukcja żłobka jest monumentalna zajmuje cały ołtarz główny i boczne nawy. W stajence jest ponad 100 figur.

Szopka w Panewnikach w 2019 roku

Twórcą szopki w Panewnikach od ponad 20 lat jest Paweł Jałowiczor z Jaworzynki. Pracę rozpoczyna w swoim warsztacie kilka miesięcy przed świętami, następnie przyjeżdża do Katowic i buduje żłóbek już w bazylice w Panewnikach z pomocą franciszkanów. W tym roku budowa trwała 14 dni.

Konstrukcja jest ogromna - powierzchnia całości to 600 m kw. Szopka jest wysoka na 18 metrów, szeroka na około 32 metry. Zajmuje ołtarz główny i boczne nawy. Centralne miejsce zajmuje scena narodzenia Jezusa. Uwagę zwraca tu duża figura przedstawiająca papieża Franciszka.

- Papież zrobił w tym roku wspaniały gest dla nas franciszkanów, kiedy pojechał do Greccio i podpisał list apostolski o znaczeniu żłóbka. Właściwie w tym liście potwierdza, to co staramy się pokazywać przez budowanie tej monumentalnej stajenki, która staje się elementarzem. Rodzice przy złóbku mogą pięknie opowiadać dzieciom o Bożym Narodzeniu – mówi ojciec Alan Rusek , proboszcz parafii św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach.

Kardynał Wyszyński i ksiądz Jan Macha w żłóbku w Panewnikach

Wygląd centralnej części żłóbka w zasadzie pozostaje bez zmian, co roku zmienia się natomiast aranżacja naw bocznych

- Z lewej strony szopki umieszczamy sceny z życia św. Franciszka, który zapoczątkował tę piękną tradycję budowania żłóbka czy jasełek. Z prawej strony staramy się natomiast pokazać to, co aktualnie dzieje się ważnego na terenie parafii, w kościele katolickim czy w Polsce – przypomina franciszkanin.

W tym roku z lewej strony mamy postać św. Klary. - Nawiązujemy do duchowości franciszkańskiej i przypominamy o zdarzeniu, kiedy Saraceni wkroczyli do Asyżu. Wówczas Klara wzięła najświętszy sakrament z kościoła i wyszła na zewnątrz, to spowodowało, że Saraceni wystraszyli się i odeszli. Stąd Klara z najświętszym sakramentem. Po drugiej stronie mamy postaci kardynała Wyszyńskiego i księdza z naszej diecezji Jana Machy, bo przygotowujemy się do ich beatyfikacji – dodaje o. Rusek.

Najstarsze figury w szopce mają ponad 100 lat

Łącznie w panewnickiej szopce znajduje się około 350 elementów, w tym figury, wiatraki, młyn, domki, jest studnia, a nawet szyb górniczy, do tego sporo żywych choinek różnej wielkości. Tylko figur jest około 120, największe mają 150 centymetrów, a najstarsze - to kobieta z dzbanem oraz dwaj pastuszkowie - liczą ponad 100 lat. Figury są drewniane, gipsowe i z masy żywicznej.

Szopka zostanie oficjalnie odsłonięta 24 grudnia o północy w trakcie Pasterki. Będzie ją można oglądać od Bożego Narodzenia aż do 2 lutego w godzinach otwarcia kościoła. Dodajmy, że Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się w Katowicach przy ulicy Panewnickiej 76.

Warto pamiętać, że oprócz tradycyjnego żłóbka w Panewnikach (w ogrodzie klasztornym) można również zwiedzać żywy żłóbek, w którym atrakcją są żywe zwierzęta: kucyk, owce, oślica, alpaki, bażanty, kaczki, perliczki i gołębie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto