Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Grzegorz Gałasiński
Dzisiaj jeszcze można stanąć suchą stopą na dnie zbiornika oceanicznego budowanego w orientarium w łódzkim zoo. Ale za dwa miesiące rozpocznie się zalewanie niecki wodą. Głębokość basenu wyniesie 6 metrów, a miejscami ponad. Żyjące w tym olbrzymim akwarium ryby i inne organizmy morskie zwiedzający będą oglądać wędrując tunelem o długości 27 metrów.

– Był to najtrudniejszy do wybudowania pawilon obiektu – mówi Włodzimierz Galus, dyrektor kontraktu z firmy Mosty Łódź SA. – Panele akrylowe, z których został zbudowany tunel, zostały sprowadzone z drugiego końca świata, z Australii. Ostatnie dwa takie elementy właśnie zawinęły do portu w Gdańsku, skąd zostaną przetransportowane do ogrodu w tym tygodniu.
Grubość akrylowych ścian tunelu wynosi 12 centymetrów, muszą one wytrzymać napór 2,5 mln litrów wody, które wypełnią zbiornik. Akwarium nie jest także łatwe do urządzania i zasiedlania przez morskie zwierzęta. Po zakończeniu budowy będzie ono płukane, a potem zacznie się proces stabilizacji warunków życiowych dla organizmów wodnych. Potrwa to osiem miesięcy. Dopiero wtedy, gdy warunki będą odpowiednie dla organizmów wodnych, wpuści się tam rekiny, płaszczki, ośmiornice i duże stada ryb. Zostanie także osadzona rafa koralowa. – Zakładamy, że będzie siedem rekinów kilku gatunków, pięć samców i dwie samice – dodaje Włodzimierz Galus.
Drugą częścią najtrudniejszą do zbudowania była słoniarnia.Ma ona owalny kształt, by jak najefektowniej pokazać zarówno te duże ssaki, jak i otoczenie, w którym będą żyły. Obecnie trwa przygotowywanie pomieszczeń i wybiegu dla małp langurów i makaków oraz pawilonu o nazwie Wyspy Sundajskie przeznaczone dla gawiali (gatunek krokodyli) , orangutanów, gibonów, panter mglistych i niedźwiedzi malajskich, swobodnie będą tu latać dzioborożce i szpaki balijskie.
Budowa całego obiektu ma zakończyć się pod koniec tego roku. Potem będą sprowadzane zwierzęta, którym trzeba dać czas na oswojenie się z nowymi warunkami. Orientarium ma zostać otwarte dla zwiedzających późną wiosną lub na początku lata przyszłego roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto