Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łomży oddano cześć bohaterom 1920 roku. Waszą krwią mocarna powstała Polska...

Robert Orzechowski
UM w Łomży
15 sierpnia, mieszkańcy Łomży i władze miasta oddały w kilku cześć bohaterom 1920 roku. Uroczystości odbywały się w kilku miejscach. Rozpoczęły się one o 9.30 na Placu Papieża Jana Pawła II, gdzie oficjele złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy Pułku Piechoty.

Następnie wszyscy przemaszerowali do Katedry, gdzie o 10.00 ordynariusz diecezji łomżyńskiej, ks. bp Stanisław Stefanek w koncelebrze z kapelanami WP, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczął Mszę św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego.

Mszę świętą zakończyło odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę”. Po nabożeństwie Kompania Honorowa WP z władzami miasta i dowództwem Garnizonu Łomża, przy dość skromnym udziale mieszkańców miasta, przemaszerowali na zabytkowy cmentarz przy ul. Kopernika (d. Św. Mikołaja). Spotkanie przy mogiłach obrońców Łomży z 1920 r. (dotychczas ustalono 88 nazwisk, które umieszczono na jednym, centralnym pomniku) rozpoczęło wystąpienie Prezydenta Łomży, Jerzego Brzezińskiego.

Prezydent Łomży i Dowódca Garnizonu dokonali uroczystego odsłonięcia czterech zbiorowych i dwóch indywidualnych nowych grobów bohaterów z 1920 r., które w ostatnim czasie udało się odrestaurować na łomżyńskim cmentarzu.

Na Apel Poległych wezwano żołnierzy z wszystkich polskich dróg do wolności i suwerenności, szczególnie wiele miejsca poświęcając żołnierzom 33 Pułku Piechoty, walczących m.in. nad Dźwiną i Berezyną, pod Wilnem. W mogiłach na łomżyńskim cmentarzu spoczywają m.in. 18- 20 letni bohaterowie.

Na grobach złożono wiązankę biało-czerwonych kwiatów, zapalono też białe i czerwone znicze. Kwiaty złożono także na symbolicznym grobie gen. Mariana Raganowicza – dowódcy zapasowego batalionu 33 PP, broniącego Łomży przed sowiecką inwazją na przełomie lipca i sierpnia 1920 r. Znicze zapłonęły także na wielu innych żołnierskich mogiłach na łomżyńskim cmentarzu. Symboliczne ognie pamięci były ostatnim elementem tegorocznych obchodów 90. rocznicy Cudu nad Narwią i nad Wisłą, Święta Wojska Polskiego i Święta 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego.

Źródło: UM w Łomży

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto