Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Suwałkach odbywała się konferencja naukowa

Robert Orzechowski
Urząd Miasta w Suwałkach
W Archiwum Państwowym w Suwałkach odbywała się konferencja naukowa „Umowa suwalska - fakty i interpretacje". Była ona wojskowym porozumieniem z 7 października 1920 roku. Podpisano ją w Suwałkach w budynku, w którym obecnie ma siedzibę Archiwum Państwowe. Dotyczyła porozumienia w sprawie zawieszenia broni i ustalenia linii demarkacyjnej pomiędzy Polską a Litwą.

Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem Wicemarszałka Sejmu RP Pani Ewy Kierzkowskiej, której współorganizatorem był Urząd Miejski w Suwałkach. W spotkaniu wziął udział Marek Buczyński, zastępca Prezydenta Miasta Suwałki.

„Umowa suwalska"

Umowa rozstrzygnęła sprawę przynależności Suwalszczyzny, która przypadła na rzecz Polski. Nie rozstrzygała jednak prawy Wilna, o które walczyli ze sobą, w tamtym okresie, Polacy i Litwini.

Rozejm pomiędzy Polską i Litwą, na mocy Umowy suwalskiej wszedł w życie 10 października 1920r. 8 Października, czyli dzień po podpisaniu porozumienia dywizja gen. Lucjana Żeligowskiego „zbuntowała się" i na rozkaz Józefa Piłsudskiego zaatakowała Wilno wypierając z niego wojska litewskie. Walki pomiędzy armią litewską a jednostką Żeligowskiego trwała do zawieszenia broni narzuconego przez Ligę Narodów w końcu listopada tego samego roku.

Konferencja została zorganizowana w celu nawiązania dialogu nt. trudnej dla obu krajów sprawy. W Polsce o Umowie suwalskiej mówi się niewiele. Litwini twierdzą, że wkroczenie wojsk Żeligowskiego do Wilna oznaczało złamanie ważnego porozumienia. Wykłady naukowców z Polski i Litwy, którzy wzięli udział w Konferencji, pozwoliły nawiązać dialog i porozumienie na temat Umowy suwalskiej, która budzi wiele sprzeczności we wspólnej historii Polski i Litwy.

Źródło: Urząd Miasta w Suwałkach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto