Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wciąż nie kupiłeś choinki na święta? Żywe drzewka można zdobyć nawet dzień przed Wigilią

pat
- Choinki doniczkowe są bardziej ekologicznym i w dłuższej perspektywie tańszym rozwiązaniem niż ścięte drzewko - uważa Marzena Wolnowska.
- Choinki doniczkowe są bardziej ekologicznym i w dłuższej perspektywie tańszym rozwiązaniem niż ścięte drzewko - uważa Marzena Wolnowska. Patryk Samborski
Przygotowania do Bożego Narodzenia są już na ostatniej prostej. Świąteczne potrawy, prezenty i oczywiście choinka. Wszystko to nadaje wspaniały nastrój tym szczególnym dniom. Wiele osób zostawia jednak zakup świątecznego drzewka na ostatnią chwilę. Spóźnialskich uspokajamy – żywą choinkę można kupić nawet dzień przed Wigilią.

Jeszcze kilka lat temu w domach królowały sztuczne drzewka - wieloletnie, proste w przechowywaniu, nie wymagające specjalnych zabiegów - a po świętach lądowały w piwnicy albo na pawlaczu, by za rok powrócić do salonu, Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się jednak żywe drzewka, cięte bądź doniczkowe.

Zakupy na ostatnią chwilę

Drzewka wciąż można kupić w wielu miejscach w Radomiu. Choinki można znaleźć też na targowisku Korej przy ulicy Wernera. Sprzedawcy będą dostępni będą do poniedziałku, 23 grudnia.

- Wiemy z doświadczenia, że ludzie czekają do ostatniej chwili. Chcą mieć świeże i pachnące choinki. Poza tym zakup drzewka zwiastuje rozpoczęcie świąt, więc dla wielu osób im krócej przed Bożym Narodzeniem, tym lepiej. Choinki są wtedy ubierane i zostaje wtedy już tylko czekać na Wigilię – mówi Marzena Wolnowska z Gospodarstwa Szkółkarskiego Marzena i Zdzisław Wolnowscy z Radomia.

Wiele osób decyduje się na zakupy tuż przed świętami również ze względu na cenę. Panuje opinia, że im później postanowi się kupić choinkę, tym taniej uda się ją zdobyć.

- Faktycznie, ceny spadają wraz ze zbliżającymi się świętami. Ma to związek z tym, że markety chcą za wszelką cenę wyprzedać swoje drzewka, ponieważ mają cięte choinki i niedługo trzeba je będzie po prostu wyrzucić – Dodaje Marzena Wolnowska.

Każdy może znaleźć coś dla siebie

Ceny wahają się w zależności od wielkości i gatunku drzewka. Przykładowo jodły są nieco droższe, ponieważ wolniej rosną i wymagają przez to większego nakładu pracy od plantatorów. Są też różne odmiany świerków, które są mniej wymagające i mają bardziej intensywny zapach, co dla niektórych jest dużą zaletą. Wybór jest też oczywiście między drzewkami ciętymi, a doniczkowymi.

- Bardzo ładną, żywą choinkę o wysokości dwóch metrów można kupić maksymalnie za 70 złotych. Konkurencja jest bardzo duża, więc ceny mogą być nawet niższe – zauważa Marzena Wolnowska.

Doniczkowe, czy cięte?

Jeśli już zdecydujemy się na żywą choinkę, to którą wybrać – ciętą, czy w doniczkach?

- Choinka w donicy jest na pewno bardziej ekologiczna. Po świętach można je na przykład wywieźć je na działkę lub zostawić na balkonie. Wystarczy trochę nawozu, nieco pielęgnacji i drzewko będzie nam służyło równie dobrze w następnym roku – zauważa Marzena Wolnowska. - Zdecydowanie gorzej jest z ciętymi drzewkami. Takie choinki są najzwyczajniej w świecie do wyrzucenia. Można je co najwyżej spalić lub użyć jako kompost – dodaje Wolnowska.

Warto też wspomnieć, że choinka w doniczce nie rośnie zbyt szybko. W ciągu roku może się ona stać wyższa o zaledwie kilka centymetrów. Aby drzewko nie obumarło należy przestrzegać kilku zasad.

- Pewne minimum trzeba zapewnić, ale takie drzewka nie są wymagające. Nie można przesadzać z podlewaniem, podobnie z nawozem. Nie powinno też trzymać się takiego drzewka zbyt długo w bloku, a szczególnie blisko grzejnika. O to, jak należy pielęgnować choinkę można zapytać sprzedającego – mówi Zdzisław Wolnowski.

Ponadto niesprzedane drzewka doniczkowe nie lądują po świętach na śmietniku. Są one zabezpieczane na czas zimy. Czekają w ten sposób do wiosny i wtedy większe drzewka są sadzone, a mniejsze sprzedawane są jako rośliny ogrodowe.

Akcja „Choinka”

Pamiętajmy, aby przy zakupie choinki zapytać, czy pochodzi ona z legalnego źródła i poprośmy o dokument legalności celem upewnienia się, że nie przyczyniamy się do nielegalnego handlu i dewastacji lasu. Okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia wiąże się ze wzmożoną penetracją obszarów leśnych, której celem jest nielegalne pozyskiwanie drzew i krzewów iglastych, a także niektórych roślin chronionych. Aby zapobiec szkodnictwu leśnicy prowadzą akcję „Choinka”. Bierze w niej udział straż leśna i inni pracownicy nadleśnictw - służba leśna, to jest podleśniczowie i leśniczowie oraz straż miejska i policja w zależności od miejscowych uwarunkowań. Prowadzone są patrole prewencyjne w lasach, kontrola na bazarach i targowiskach pod względem legalności choinek oraz inne działania prewencyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto