Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa nowych obrazów Przemysława Karwowskiego w Łomży

Robert Orzechowski
15 września 2010 roku, o godz. 18.00, w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, nastąpi otwarcie wystawy DUALNE Przemysława Karwowskiego – łomżyńskiego artysty plastyka, scenografa i fotografika.

Przemysław Karwowski prezentuje obrazy z nowej serii oraz projekty scenografii, lalek i kostiumów do kilku przedstawień (m.in. Madejowego Łoża, Opowieści o Lejzorku Rojtszwańcu, Dzikich łabędzi, Kopciuszka) z ponad 50 zrealizowanych zarówno w macierzystym teatrze w Łomży, jak również w teatrach lalkowych w Olsztynie, Legnicy, Zielonej Górze, Słupsku, Będzinie, Rabce, Warszawie, Katowicach, Wałbrzychu, Krakowie, Mostarze, Grodnie i Omsku.

Na wystawie znalazły się także fragmenty scenografii do Opowieści o Lejzorku Rojtszwańcu. Prace scenograficzne artysty są przykładem niezwykłej wyobraźni i inwencji twórczej. Przemysław Karwowski operuje wyjątkowo bogatym zestawem plastycznych środków wyrazu. Przy ich pomocy buduje przestrzeń teatralną oraz kreuje niepowtarzalne wizerunki scenicznych lalek i postaci, które - ożywając na scenie - bawią, śmieszą i zaskakują dzieci oraz dorosłych. Malarstwo artysty jest odmienne stylowo. Sytuuje się ono w nurcie sztuki nieprzedstawiającej. Autor rezygnuje tu z tradycyjnej opisowości. Redukuje formy i upraszcza kształty. Wprowadza symetrię. Kompozycje buduje w oparciu o zasadę dualizmu. Jego dwubarwne obrazy symbolizują dwoistość świata definiowanego przy pomocy opozycji takich pojęć jak: dobro – zło, piękno – brzydota, ciepło – zimno, jasno – ciemno, wschód – zachód... Cykl DUALNE jest kontynuacją i rozwinięciem idei zapoczątkowanej serią obrazów CZAS (2007). We wczesnej fazie DUALNE zadebiutowały wiosną 2010 roku, w Suwałkach. Prezentowane w obecnej formie są rozwiniętym, a zarazem otwartym i ewoluującym cyklem.

Przemysław Karwowski urodził się w 1957 roku. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Instytutu Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. W okresie studiów był współzałożycielem studenckiej galerii „Kont” w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1984 roku, w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego. Od 23 lat jest scenografem w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Od 1999 roku prowadzi łomżyńską Galerię Pod Arkadami.

Swoje obrazy prezentował na 24. wystawach indywidualnych, m.in.: w Biurze Wystaw Artystycznych/ Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Galerii Pod Arkadami Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży, Biurze Wystaw Artystycznych oraz Galerii ZPAP Marszand w Białymstoku, Galerii „Lufcik” w Domu Artysty Plastyka w Warszawie, Galerii Chłodna 20 Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach. W dorobku ma także wystawy fotografii, plakatów i scenografii oraz instalacje plastyczne, jak również udział w ponad 40 wystawach zbiorowych (Białystok, Łomża, Radom, Rzeszów, Suwałki, Szczecin,Warszawa). Jest laureatem konkursu plastycznego środowiska łomżyńskiego „Najlepsze dzieło roku” (1986, 1990, 1992, 1993,1994 ,1995, 1996) oraz laureatem jednej z trzech Głównych Nagród na “Białym Salonie Sztuk Pięknych” w Galerii Arsenał w Białymstoku (1998). Przemysław Karwowski jest autorem projektu plastycznego i przebudowy Ruchomej Szopki w Kościołach O.O. Kapucynów w Łomży i Warszawie.

Wystawa czynna do 14 października.2010 roku.

Źródło: Karolina Skłodowska - kierownik Galerii

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto