Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa prac Ireny Pawlak w Augustowie

Robert Orzechowski
2 października, o godz. 17.00, w "Małej Galerii"APK, Rynek Zygmunta Augusta 9 w Augustowie, odbędzie się otwarcie wystawy prac Pani Ireny Pawlak z Łodzi. Malarstwu poświęca się od dwóch lat malując nieskończoną ilość prac o różnej tematyce. Jednak jest to ciągłe poszukiwanie i nauka.

Prace podpisuje jako Rena Eco gdyż wiele początkowych dzieł wiązało się z uchwyceniem natury i oddaniem jej ulotnego nastroju. Wkrótce uznała jednak, iż bardziej interesuje ją inna tematyka.

Posługuje się akwarelą, akrylem, technikami łączonymi z pastelą sucha lub olejną. Na wystawie w "Małej Galerii"APK w Augustowie prezentuje cykl prac pt."Kosmiczny taniec" i "Anioły w hiperprzestrzeni" inspirowane zdjęciami kosmosu, ukazujące zjawiskowe kolory i kształty mgławic, galaktyk, wybuchy supernowych. Fascynuje się astronomią, fizyką, filozofią, religiami Wschodu co ma odzwierciedlenie w twórczości artystycznej.

Irena Pawlak o sobie...
Nazywam się Irena Pawlak ur. 1955 r. Jestem zodiakalną Panną z ascendentem w Wodniku. Moim miastem rodzinnym jest Łódź. Zawsze interesowałam się malarstwem. Przez krótki czas w latach licealnych uczestniczyłam w kursie rysunku organizowanym przez Łódzki Dom Kultury. W dziedzinie malarstwa jestem samoukiem, gdyż ukończone w 1984 r. studia na Wydziale Budownictwa i Architektury na Politechnice Łódzkiej nie przyczyniły się do mojego artystycznego rozwoju. Malarstwo traktuję zatem jak hobby, któremu z racji obowiązków zawodowych i domowych mogłam poświęcić się dopiero dwa lata temu. W ciągu tych dwóch lat namalowałam około setki skończonych prac o różnej tematyce. Czas ten to okres moich indywidualnych studiów i poszukiwań, nauki która trwa i trwać będzie dopóki będę malować. Prace podpisuję pseudonimem Rena Eco gdyż wiele moich początkowych dzieł wiązało się z uchwyceniem natury i oddaniem jej ulotnego nastroju. Wkrótce uznałam jednak, iż bardziej interesuje mnie inna tematyka.

Posługuję się akwarelą, akrylem, technikami łączonymi z pastelem suchym lub olejnym. W tworzeniu prezentowanego Państwu cyklu pt. Kosmiczny taniec i metafizyka oraz Anioły w hiperprzestrzeni, wielką dla mnie inspiracją były fotografie kosmosu, pokazujące zjawiskowe kolory i kształty mgławic, galaktyk, wybuchy supernowych etc. Niektóre mgławice są jak komórki roślinne lub zwierzęce oglądane w dużym powiększeniu pod mikroskopem albo przypominają obrazy USG z wnętrzna nas samych. Kosmiczne misterium wewnątrz i na zewnątrz nas. Dzięki teleskopom i mikroskopom obserwujemy nieznaczne wycinki obydwu tych Kosmosów. Intrygują mnie występujące podobieństwa, pomimo tak wielkiej różnicy skali. Fascynacja astronomią, fizyką, filozofią, religiami Wschodu odzwierciedla się w moich pracach. Współczesna fizyka przedstawia materię w ciągłym ruchu, w rytmicznym tańcu. Tak też materię postrzegają mistycy. W mitologii hinduskiej Siwa to kosmiczny tancerz, bóg stworzenia i zniszczenia, który swoim tańcem utrzymuje nieskończony rytm wszechświata. Zmysłowe Tango, wyrafinowane i erotyczne Flamenco na tle galaktyk i mgławic, wśród gwiezdnego pyłu, a nawet wesoły Rock and roll, na pędzącej komecie, to niektóre moje malarskie - kosmiczne propozycje.

Malując staram się uchwycić przenikanie się kosmosu i naszego bytu. Moje prace pozwalają uświadomić fakt, że Kosmos i my jesteśmy stworzeni z tego samego budulca, jesteśmy dziećmi wszechświata i stanowimy jego cząstkę. Czasami w obrazach łączę różne skale: kosmos – człowiek - tkanka – gen - pędzący elektron - wirująca struna.

Idea mojego malarstwa opiera się na powiązaniu mistyki i fizyki. Czy istnieje nieskończenie świadoma wyższa inteligencja, a reguły i idee stworzone przez nią są prawami naszej fizyki i matematyki i równocześnie są językiem tworzenia kosmosu i nas? Czy jesteśmy celem stworzenia, czy jego niezamierzonym produktem ubocznym?

Pitagoras określił kosmos jako muzykę sfer niebieskich. Próbuję namalować tę Kosmiczną symfonię. Ale jak?, ale co? Materia składa się z elementarnych, wibrujących strun o różnej częstotliwości drgań; to jak odcisk palca, jak lekkie uderzenia pędzla. Każde jest inne. Nie ma dwóch identycznych plamek, różni je kolor, ton, wielkość, kształt, grubość, dynamika. Moje malarstwo jest więc pulsujące, taki dynamiczny puentylizm, plamki są wibrujące, mają określony kierunek, poruszają się w rytmie kosmicznej muzyki. Częstym motywem w moich pracach jest występujący w tle znak Tao, starożytny, chiński symbol obrazujący istotę nieskończonych przemian dwóch pierwotnych, przeciwstawnych i uzupełniających się sił zwanych Yin i Yang.

Na jednym z obrazów z cyklu Kosmiczny taniec i metafizyka czarna postać, zły duch, senna zjawa, kuszące marzenie chwyta delikatnie dłoń kobiety i cichutko, na palcach gdzieś ją prowadzi. A może to ona go skusiła? Jej taniec, jej ciało, to burza zmysłów, erotycznych sygnałów. Kto może się oprzeć takiej pokusie? To bajka o miłości. Ona buja się leniwie w hamaku utkanym z gwiazd. Jedna noga zwisa z hamaka i rytmicznie się porusza. Uda są lekko rozchylone w podnieceniu i oczekiwaniu. On odnalazł ją i przylatuje z gwiezdnym darem aby spełnić się w naturalnym połączeniu. Jego gesty wyrażają wielką czułość, prawa ręka jakby chciała delikatnie dotknąć i pogłaskać jej głowę.

Na innym Pająk-diabeł tka sieć, osnowę życia, kusi migotliwym blaskiem skrzydeł. Tłem jest rozszerzający się wszechświat, utkany z pajęczej sieci, jest tu też Mgławica Pająka. Ta sieć – niedostępny naszym zmysłom splot tkaniny - to mistyczna energia łącząca wszystko i wszystko spajająca, wypełniająca pozorną pustkę. Mistycy powiadają, że tworzą ją fale naszych emocji i uczuć.

Anioły pędzące w hiperprzestrzeni wyrzucają z siebie gwiezdny pył, tworzą nowe galaktyki, rozszerzają się, pęcznieją razem ze wszechświatem, tworzą symbole nieskończonych bytów.
Mam nadzieję, że wejrzenie w moje prace wywoła w odbiorcy emocje pozwalające na samodzielne interpretowanie ich treści . Uznałabym to za najistotniejszą wartość moich obrazów.
Pozdrawiam serdecznie.
Irena Pawlak.

Źródło: APK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto