Zabłudów. Cmentarz parafialny wraz z ogrodzeniem i bramami wpisany do rejestru zabytków. Ta nekropolia powstała w XIX wieku

OPRAC.: PL>an
Zabłudów, wiosna 2015
Zabłudów, wiosna 2015 Piotr Łozowik
W dniu 29 grudnia 2022 roku prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz – Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków - podpisała decyzję dotyczącą wpisu do rejestru zabytków parafialnego cmentarza prawosławnego wraz z ogrodzeniem i bramami przy ul. Grzegorza Chodkiewicza w Zabłudowie.

Zabytkowa nekropolia w miejscowości z historią

Cmentarz prawosławny w Zabłudowie został założony w 2 poł. XIX w. Jest to czynna nekropolia otoczona murem z kamienia polnego. Cmentarz powstał na planie zbliżonym do wydłużonego prostokąta, na jego teren prowadzą dwie bramy. Pagórkowaty teren porośnięty jest m.in. lipami, sosnami, brzozami.

Cmentarz prawosławny w Zabłudowie posiada wartość historyczną o znaczeniu regionalnym. Stanowi ważny, materialny dokument zarówno dziejów parafii, jak i samej miejscowości. Historia Zabłudowa jako miasta o bogatych tradycjach obejmuje lata daleko idącej tolerancji religijnej. Mieszkali tu wyznawcy:

  • katolicyzmu,
  • prawosławia,
  • judaizmu,
  • kalwinizmu.

Zobacz też: Miękisze. Niezwykłe miejsce. Nowa kaplica ku czci Matki Bożej „Życiodajne źródło” przy cudownym źródełku

Zespół historycznych nagrobków, szczególnie w północno-zachodniej części cmentarza, przedstawia walory artystyczne. Nagrobki pochodzą z przełomu XIX i XX w., niekiedy z lat 20. XX w. Zostały wykonane z granitu oraz piaskowca. W zdecydowanej większości przybierają kształt obelisków zakończonych metalowymi krzyżami, niekiedy kamiennych krzyży na cokole. Na szczególną uwagę zasługują kute i odlewane żeliwne oraz stalowe krzyże, które przyjmują różne dekoracyjne formy – wskazuje w decyzji prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz.

Zabłudów, wiosna 2015
Zabłudów, wiosna 2015 Piotr Łozowik

Najstarsze nagrobki

Niegdyś na terenie cmentarza znajdowała się drewniana cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Została ona wzniesiona w 1863 r. (czyli w roku wybuchu Powstania Styczniowego). Niestety spłonęła w pożarze 25 lipca 1920 r.

W pobliżu nieistniejącej kaplicy, na niewielkim wzniesieniu, znajduje się jeden z najstarszych nagrobków pochodzący z 1878 r. Jest on wykonany z żeliwa, w formie obelisku. Do dziś zachowała się jedynie zdobna podstawa krzyża w formie plecionki z elementami liści. Z tyłu nagrobka znajduje się motyw wieńca kwiatowego – symbolu zwycięstwa, wieczności, nagrody w postaci życia wiecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Materiał oryginalny: Zabłudów. Cmentarz parafialny wraz z ogrodzeniem i bramami wpisany do rejestru zabytków. Ta nekropolia powstała w XIX wieku - Gazeta Współczesna

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie