Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Karny w Gębarzewie z nadanym sztandarem. W Gnieźnie odbyło się wojewódzkie święto więziennictwa - FILM

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
od 16 lat
Zakład Karny w Gębarzewie z nadanym sztandarem. W Gnieźnie odbyło się wojewódzkie święto więziennictwa. Uroczystości rozpoczęły się w katedrze od mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Radosława Orchowicza. Dalszy przebieg miał miejsce na Rynku.

Zakład Karny w Gębarzewie z nadanym sztandarem. W Gnieźnie odbyło się wojewódzkie święto więziennictwa

Po nabożeństwie, spod katedry na Rynek ruszyła defilada, w której uczestniczyli: Orkiestra Dęta z Łobżenicy pod batutą Dariusza Sobieralskiego, Kompania Honorowa Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu pod dowództwem mjr. Piotra Kosowskiego, pododdział funkcjonariuszy Służby Więziennej Zakładu Karnego w Gębarzewie pod dowództwem por. Marcina Janika, poczty sztandarowe z zakładów karnych i aresztów śledczych w: Głogowie, Krzywańcu, Międzyrzeczu, Potulic, Poznania, Zielonej Góry, policji i straży pożarnej z Gniezna, 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, a także pododdział funkcjonariuszy awansowanych i odznaczanych, dyrektorzy jednostek okręgu poznańskiego, przedstawiciele służb mundurowych.

Więzienie Gębarzewo: funkcjonowanie w czasie epidemii

Więzienie w Gębarzewie. Zakład Karny od środka - jak wygląda?

- Areszt śledczy, zakład karny to dla wielu ludzi tylko mury. Wielu skreśla osadzonych, domaga się nie tylko sprawiedliwości, ale i zemsty za to, co uczynili, zwłaszcza w szczególnie okrutnych sytuacjach. A wasza wola, wasze zadanie, wasza służba to budzić nadzieję, to podejmować wysiłek, by człowieka uratować, by go ocalić, by pomóc mu się zmienić

- mówił bp Radosław Orchowicz, przyznając, że rzeczywistość takich miejsc i praca służby więziennej jest mu obca, przez jedenaście lat był bowiem kapelanem w zakładzie karnym w Inowrocławiu.

Na Rynku wręczono: Krzyże Zasługi dla Służby Więziennej, odznaki Semper Paratus, odznaki „Za zasługi dla Więziennictwa”, ordery Świętego Pawła Apostoła - patrona Służby Więziennej, a także wręczono awanse na wyższe stopnie służbowe.

W uroczystości udział wzięli: wiceminister sprawiedliwości - Sebastian Kaleta, zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej - płk Piotr Sękowski, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej - płk Cezary Kosacz, Wojewoda Wielkopolski - Michał Zieliński, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego - Robert Popkowski, dyrektor Zakładu Karnego w Gębarzewie- ppłk Jarosław Korytowski i samorządowcy z powiatu gnieźnieńskiego.

Nadanie sztandaru Zakładowi Karnemu w Gębarzewie to ważna i podniosła uroczystość, która na stałe zapisze się na kartach historii gębarzewskiej jednostki. Sztandar, jako symbol zaszczytnej, ofiarnej i wiernej służby dla dobra Polski będzie obecny podczas uroczystych obchodów świąt narodowych i państwowych, o charakterze patriotycznym i religijnym oraz podczas wręczania funkcjonariuszom odznaczeń i nominacji na wyższe stopnie służbowe.

Zakład Karny w Gębarzewie

Jednostka typu zamkniętego przeznaczona dla skazanych dorosłych odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy oraz dla skazanych młodocianych z wydzielonymi: oddziałem typu półotwartego. Od 1 grudnia 2014r. utworzono oddział terapeutyczny dla osób uzależnionych od alkoholu. Obecnie pojemność zakładu wynosi 605 osadzonych. Zatrudnionych jest 181 funkcjonariuszy i pracowników, w tym siedmiu pracowników cywilnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto