Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żubr z in vitro! Sukces polskich naukowców [VIDEO]

red.
Ta wiadomość obiegła lotem błyskawicy niemal całą Polskę i ucieszy zwłaszcza nas, Podlasian! Po raz pierwszy na świecie udało się uzyskać zarodek żubra metodą in vitro. To sukces zespołu polskich naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

– Sześć świeżo pobranych komórek jajowych udało nam się zapłodnić wcześniej pozyskanymi plemnikami, które zostały odmrożone specjalnie w tym celu. Już to było olbrzymim sukcesem, ale jeszcze większe znaczenie ma fakt, że jeden z zarodków nadal się rozwija i obecnie znajduje się w etapie wczesnej blastocysty – tłumaczy prof. Anna Duszewska, która kieruje zespołem badawczym na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.
W skład zespołu wchodzą także dr Paweł Gręda i mgr Magdalena Baraniewicz - czytamy na stronie http://www.lasy.gov.pl.

TU ZOBACZ: Odstrzał bobrów i żubrów. Ekolodzy ostrzegają: Zginąć może nawet 25 tysięcy zwierząt [VIDEO]

Zdaniem naukowców ten udany eksperyment otwiera przed nimi zupełnie nowe możliwości. Jednym z elementów całego projektu żubrowego jest stworzenie profesjonalnego banku genów żubra, zawierającego tkanki, komórki rozrodcze i przede wszystkim właśnie zarodki. Dzięki temu uzyskają unikatowe na skalę świata zabezpieczenie dla gatunku, którego przyszłość jest ciągle niepewna.

TU OGLĄDAJ: Żubry online: Kamera w Puszczy Białowieskiej [TRANSMISJA ONLINE NA ŻYWO]

Zarodek zostanie wszczepiony jednej z samic. Przygotowania do badań, sfinansowanych ze środków Lasów Państwowych, trwały trzy lata. Sukces przyszedł szybciej, niż się spodziewano - udało się już za pierwszym podejściem. - Podejmowaniu jakichkolwiek decyzji towarzyszył dłuższy namysł - opowiada dr Paweł Gręda na antenie TVN24. - To nasze pierwsze tak wielkie osiągnięcie. Jak najbardziej chcemy, żeby był to nasz taki zakładowy potomek - podkreśla Magdalena Baraniewicz.

Natomiast 1 marca uruchomiony został projektu kompleksowej ochrony żubra przez Lasy Państwowe. Jego inne elementy to m.in. bieżąca opieka i monitoring zdrowia istniejącej populacji, tworzenie nowych stad żubrów w Polsce oraz rozprzestrzenienie tych zwierząt na świecie. Czteroletni projekt ma wartość ponad 40 mln zł i jest w całości finansowany ze środków Lasów Państwowych, czyli z funduszu leśnego.

* na podstawie http://www.lasy.gov.pl i TVN 24

Żubry żyją na świecie w hodowlach zamkniętych (rezerwaty, ogrody zoologiczne) lub bytują jako wolno żyjące populacje. W Polsce istnieje 5 wolnych populacji (Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Borecka, Stado Zachodniopomorskie i Bieszczady). Pod koniec 2014 roku Polsce żyło 1434 żubrów, w tym 222 w hodowli zamkniętej i 1212 w wolnych populacjach.

x-news/TVN24

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto