Podlaskie szkoły mają talent do niemarnowania

Artykuł sponsorowany
Zespół Szkół Specjalnych w Łomży z województwa podlaskiego triumfuje w ogólnopolskim konkursie Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania”. Uczniowie wywalczyli w głosowaniu internautów szkolną salę kinową. Konkurencja była ogromna – z samego Podlasia o nagrody walczyło ponad 200 uczniów z 16 placówek edukacyjnych. Łącznie zgłoszono aż 587 filmów, które pokazały niezwykłe talenty młodzieży z polskich szkół. Dodatkowe wyróżnienie zdobyła także Szkoła Podstawowa nr 5 w Białymstoku.

11. edycja programu Tesco dla Szkół jak zwykle koncentrowała się na ważnym społecznym problemie, przybliżając go najmłodszym poprzez filmową zabawę. Konkurs Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania” był pierwszym w kraju tak dużym programem edukacyjnym poświęconym w całości kwestii marnowania żywności. Co roku do kosza trafia aż 1/3 całej światowej produkcji żywności, a sami Polacy marnują rocznie aż 9 milionów ton jedzenia.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie nakręcić 2-minutowy film, namawiający do niemarnowania jedzenia. Dzięki temu mieli okazję przyjrzeć się z bliska zjawisku i przedstawić swoją własną receptę na ten niezwykle istotny problem. – Ponieważ temat jest trudny, zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do tego, żeby nam podpowiedzieli, jak wszyscy możemy marnować mniej żywności, a najlepiej, jak jej nie marnować wcale. – mówi Justyna Janawa z Tesco Polska, jurorka konkursu. Ponad 6 000 uczniów stworzyło 587 konkursowych filmów, które obejrzało ponad 88 000 osób, uczestnicząc tym samym wspólnie w największej lekcji o niemarnowaniu żywności w Polsce.

Na konkurs zgłoszono aż 587 filmów, w których uczniowie zaprezentowali swoje liczne talenty – aktorskie, muzyczne, lingwistyczne, plastyczne i nie tylko. Pokazali także, że potrafią zjednać sobie sympatię lokalnej społeczności i internautów, którzy głosowali na ich prace. Świadczy o tym ponad 1,6 miliona oddanych głosów! To właśnie dzięki nim Zespół Szkół Specjalnych w Łomży otrzyma szkolną salę kinową. Ich zwycięską pracę można obejrzeć na stronie: http://www.tescodlaszkol.pl/61274

– Wszystkie filmy miały ogromny potencjał. – mówi Maciej Sobieszczański, scenarzysta, reżyser i wykładowca w szkole filmowej Wajda School oraz juror konkursu. – Mnóstwo filmów miało bardzo wysoki poziom, miało pomysły, co jest rzadkością nawet w profesjonalnym kinie. Prace konkursowe łączyły także skutecznie artystyczną przyjemność z pożyteczną nauką zasad niemarnowania żywności. – Wszystkie filmiki świadczyły o tym, że temat niemarnowania został bardzo mocno przybliżony dzieciom, a przez to też całym rodzinom i całemu naszemu społeczeństwu. – podkreśla Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. – Mamy jeszcze w tym zakresie bardzo dużo do zrobienia, ale właśnie takie konkursy, które organizuje Tesco, pokazują, że możemy zmieniać świat i to jest właśnie to, co jest piękne i co warto robić.

Ze względu na bardzo wysoki poziom prac konkursowych, fundator konkursu, Tesco Polska, zdecydował się przyznać dodatkowe wyróżnienia zespołom, które nie zmieściły się na podium, a wykazały się szczególnymi talentami. Wyróżnienie to otrzymał zespół „Wesołe Świetliczaki” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Białymstoku, w powiecie białostockim. Ich wyróżnioną pracę można obejrzeć na stronie: http://www.tescodlaszkol.pl/56284

Program Tesco dla Szkół wspiera polskie szkolnictwo od 11 lat. Jak dotąd Tesco pomogło ponad 11 tysiącom szkół podstawowych i gimnazjalnych, wyposażając je w nowoczesny sprzęt o łącznej wartości ponad 13 mln złotych.

Zespół Szkół Specjalnych w Łomży oraz Szkoła Podstawowa nr 5 w Białymstoku dołączają do grona aktywnych podlaskich placówek, które w przeciągu ostatnich lat triumfowały w konkursie. W minionych edycjach cenny sprzęt dydaktyczny dla swoich szkół zdobyły zespoły m.in. z Białegostoku. Nagrodzone filmy tegorocznych zwycięzców można oglądać na stronie: http://www.tescodlaszkol.pl/konkurs-filmowy/zwyciezcy-konkursu

Dodaj ogłoszenie